munkavállaló;vendégmunkás;

Illusztráció

- 44 ezer ukrán vendégmunkás dolgozik Magyarországon

Az unión kívülről az országba érkező munkavállalók közül ők vannak a legtöbben. 6 ezer szerb, 3 ezer kínai és közel ugyanannyi vietnámi munkás követi őket.

Ukrajnából jön a legtöbb vendégmunkás Magyarországra, szeptember végén közel 44 ezren rendelkeztek munkavállalási engedéllyel - írta a Világgazdaság kedden. Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnak (OIF) a lap kérésére készített adatgyűjtése szerint

43 881 ukrán rendelkezik munkavállalási célú tartózkodási engedéllyel, az EU-n kívülről érkező munkavállalók között ez a legmagasabb szám Magyarországon.

A statisztika szerint a második legtöbb engedéllyel (6199) a szerbek rendelkeznek, a harmadik legtöbb dolgozót pedig Kína adja, 2965-öt. Ázsia legnagyobb országát szinte alig lemaradva Vietnam (2778 fővel) követi, de szép számmal vannak jelen a magyar munkaerőpiacon indiai munkavállalók is (1806).

Hogy már tavaly megduplázódott azon tartózkodási engedélyért folyamodó külföldiek száma, akik munkavállalási céllal érkeztek, arról a Népszava is beszámolt nemrég. 2017-ben még 24 539-en voltak ilyenek, 2018-ra már 60 931-re emelkedett a számuk. 2019-ben ennek 83 százalékát már augusztus végéig sikerült abszolválni: mint a Privátbankár megtudta az OIF-tól, augusztussal bezárólag 49 699 külföldi kért munkavállalási céllal tartózkodási engedélyt a magyar hatóságtól, 977-en pedig a jövedelemszerzési célt jelölték meg a tartózkodás szándékaként. Ezek alapján úgy számolják, idén összesítve akár a 75 ezret is megközelítheti a munkavállalási céllal érkező külföldiek száma. A Világgazdaság ezzel kapcsolatban nem ad támpontot: kizárólag az első három küldő ország esetében tettek közzé számot az OIF január és szeptember között született pozitív döntéseiről. Így csak annyi tudható, hogy szeptemberig - a már itt tartózkodókat nem számolva - ukrán, szerb és vietnámi állampolgárból összesen 31 449-et fogadott be az ország.

Az Orbán-kormány és a gazdasági bevándorlás"A gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában" - hangoztatta Orbán Viktor miniszterelnök 2015-ben. Akkor nagyon fogadkozott, hogy megállítja, de szavai alatt nyilván nem azt értette, amit azok jelentenek: az Eurostat adatai szerint 2015 és 2017 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben az Unión kívülről érkezőknek adott tartózkodási engedélyek száma, és a számok azt mutatják: bizony vendégmunkásokról van szó. Az Orbán-kormány részben bennük látja a megoldást az országba adókedvezményekkel és milliárd forintok ajándékozásával édesgetett nagyvállalatok munkaerő-igényeinek kielégítésére: általuk lehet alacsonyan tartani a béreket, nem mondanak nemet a túlórákra, és ha az automatizációs sikerek nyomán az "ipar 4.0" már nem tart rájuk igényt, könnyedén meg lehet szabadulni tőlük.

A Főtáv 2023-ra összekötné Budapest különálló hőkörzeteit, aminek révén akár a belváros most gázzal ellátott társasházai is távfűtésre válthatnak.