Bioritmus;mozgás;sportolás;

- Már egy kevés mozgás is serkenti az agyműködést

A rendszeres testmozgásnak általában csak a fizikai hatásairól esik szó, pedig egy kutatás igazolta, hogy az aktív életmód a szellemi frissességnek is használ.

Arról már lehetett hallani, hogy a nem túl megterhelő fizikai aktivitás, de akár a házimunka vagy a kertészkedés sokat segít az idősebbek szellemi frissességének megőrzésében. Ezt támasztják alá az Iowai Egyetem munkatársai által az Amerikai Kognitív Idegtudományi Társaság szimpóziumán bemutatott kutatási eredményei, amelyek szerint erős és közvetlen kapcsolat áll fenn a test egészsége és az agy megfelelő működése között – írta a Medical News Today alapján korábban a Dívány.

Ez az első olyan tanulmány, amely az aktív életmód szellemi egészségre gyakorolt, rövid és hosszú távú hatásait is vizsgálta – mondta Michelle Voss neuropszichológus, a kutatás vezetője. A résztvevőknek először egy gyengébb, majd egy közepes nehézségű gyakorlatokból álló edzésen kellett részt vennie, és egy tizenkét héten keresztül tartó fitneszprogramra is benevezték őket. Az edzéseket, majd a három hónapos tréninget követően MRI-vizsgálatokkal térképezték fel az alanyok agyműködését a kutatók, illetve különböző tesztfeladatok segítségével mérték fel rövid távú memóriájuk működését.

Az alanyoknak többek közt fekvőkerékpáron kellett biciklizniük, amelyek motorizált pedáljai abban az esetben is tartották az iramot, ha ők éppen nem hajtották magukat. Így a sebesség állandó maradt, de a résztvevők pulzusszáma és az általuk kifejtett mozgás intenzitása változott – a kutatók így felmérhették, milyen hatással van agyi folyamataikra a gyengébb, illetve az erősebb fizikai igénybevétel. Az eredmény minden esetben pozitív mintát mutatott: 

a mozgás intenzitásától függetlenül megszaporodott az agysejtek aktivitása.

 A szakemberek úgy találták, hogy a hosszútávú edzésprogram azoknál volt a legeredményesebb, akiknek elmeműködését az egyszeri edzések is a legjobban serkentették. Ez igazolja Voss és munkatársainak azon feltevését, miszerint nem kell maratoni futónak lennünk ahhoz, hogy karbantarthassuk agyunk egészségét – a kevésbé megerőltető, de rendszeres testmozgás ugyanúgy eredményre vezet.

November idén is a Movember elnevezésű nemzetközi mozgalom hónapja, amelynek az a célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét a szűrővizsgálatok fontosságára.