Az iskola-, óvodakezdés, a ködös reggelek, az esős, nyirkos napok vagy az éppen most észlelhető nagy napi hőingás sokaknál magával hozza a náthát; a csöpögő orrot, a köhögést és a rossz közérzetet. Ha azonban egész évben egészségesen és változatosan étkezünk, a szervezet fel tud készülni a változó időjárásra és az ilyenkor elszaporodó vírusokra és bacilusokra.
„A változatos táplálkozás évszaktól függetlenül hozzájárul az egészség megőrzéséhez, illetve a helyreállításához. Ha változatos a nyersanyag-ellátottságunk, nagy valószínűséggel bevisszük a szervezet egészséges működéséhez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és a kifejezetten betegségmegelőző hatású biológiailag aktív anyagokat is” – mondta Wolher Veronika, a Budai Egészségközpont dietetikusa.
Megfelelő folyadékbevitellel társítva a változatos étrend olyan alapbetegségek előfordulását is csökkentheti, mint például a székrekedés és az ebből fakadó egyéb betegségek, mint az aranyér, a vastag- és végbél kiboltosulások, a végbélberepedések, a vastag-, illetve végbéldaganatok kialakulását is. Megelőzi az olyan hiánybetegségek kialakulását, amelyek a vitaminok és ásványi anyagok nem megfelelő mennyiségű beviteléből erednek. Ha huzamosabb ideig kizárunk valamit a táplálkozásunkból, vagy túl egysíkúan táplálkozunk, emésztőrendszeri problémák is kialakulhatnak.
Ősszel is lehet változatosan étkezni
Hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaz jó pár őszi nyersanyag, például az alma, a szőlő, a sütőtök, a szőlő, a szilva, a kelbimbó, a brokkoli, a dió és a gesztenye is. Nasiként rágcsálhatunk például répát, desszertként ehetünk sütőtököt. Reggelire ideális vitaminbomba egy körtés, kivis, almás-narancsos smoothie. A téli táplálkozásunk változatosabbá tételéről, mint azt korábban lapunknak a szakember elmondta, előre gondoskodhatunk a gyümölcsök és zöldségek lefagyasztásával, savanyításával, a különböző zöldséges lecsóvariációk befőzésével, gyümölcslekvárok készítésével is.
Közösségbe szoktatásakor és a hűvösebb idő beköszöntével nemcsak a felső-légúti, hanem az emésztőszerv-rendszeri megbetegedések is gyakoribbá válnak. Ezek megelőzhetőek, ha már az őszi időszak elején több, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldséget, gyümölcsöt, illetve pre-, és probiotikumokat tartalmazó nyersanyagokból készült élelmiszereket és akár táplálékkiegészítőket adunk a gyerekeknek. Ahogy csökken a napfényes órák száma, ajánlott a D-vitamin ellátottságról gondoskodni. Az omega-3 zsírsavakat pedig nem csupán az őszi időszakban, hanem egész évben célszerű pótolni. A magyar lakosság körében nagyon alacsony az omega-3 zsírsavakat tartalmazó nyersanyagok, élelmiszerek rendszeres fogyasztása – jegyezte meg a szakember.
„A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás hozzájárul az emésztőrendszer hasznos baktériumflórájának diverzitásához is, ez növeli az ellenállóképességet is, ami a különböző betegségek megelőzése szempontjából fontos.