;

Spanyolország;Katalónia;Carles Puigdemont;

- Ismét nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Carles Puigdemont volt katalán elnök ellen

A spanyol hatóságok abban bíznak, hogy Belgium ezúttal kiadja a két éve önkéntes száműzetésben ott élő függetlenségi politikust.

A Népszava megírta, hogy a spanyol legfelsőbb bíróság zendülés miatt kilenc katalán függetlenségi vezetőt ítélt 9 és 13 év közötti börtönbüntetésre.

A Carles Puigdemont elleni elfogatóparancsot most a közrend elleni bűncselekménynek számító zendülés és közpénz hűtlen kezelése miatt kérte a spanyol bíróság Puigdemont ellen. A spanyol hatóságok abban bíznak, hogy Belgium ezúttal kiadja a két éve önkéntes száműzetésben ott élő függetlenségi politikust - írja az MTI.

A leváltott elnök és egykori kormányának szintén külföldre menekült négy tagjának kiadatását korábban Belgiumban és Németországban is elutasították.

A belga bíróság akkor a kérelem szabálytalanságára hivatkozott, míg a német bíróság a vádpontok közül nem látta megalapozottnak a lázadás bűncselekményét, és csak hűtlen kezelés miatt adta volna át a politikust a spanyol hatóságoknak.

A német döntés azt jelentette, hogy kiadatása esetén Carles Puigdemont kizárólag ebben a vádpontban lett volna felelősségre vonható. Vagyis kisebb súlyú bűncselekmény miatt állhatott volna bíróság elé, mint egykori beosztottjai, akik nem hagyták el az országot. A spanyol bíróság, hogy ezt elkerülje, inkább visszavonta az elfogatóparancsot.

Puigdemont: Felháborító!A volt katalán elnök felháborítónak nevezte a spanyol legfelsőbb bíróság hétfői döntését - írja az MTI. Puigdemont hangsúlyozta: eljött az ideje a cselekvésnek. "Fiaink és lányaink jövőjéért, a demokráciaért, Európáért és Katalóniáért" - fogalmazott. A volt katalán vezető szerint a döntés - ahogy az Európai Bizottság legutóbbi jogállamiság helyzetét vizsgáló jelentése is - azt bizonyítja, hogy Spanyolország "távol áll a demokráciától" olyan kérdéseket tekintve, mint például az igazságszolgáltatás függetlensége, vagy az alapvető értékek védelme. "A valóság szégyenletes, Spanyolország a sor végén kullog" - írta. "Szabadságot a politikai foglyoknak!" - hangoztatta végül a katalán politikus. Jan Jambon belga belügyminiszter Twitter-üzenetben reagált a spanyol bírósági döntésre. Véleménye szerint a katalán politikusokkal szemben hozott határozat "aránytalan". A politikai konfliktust a tárgyalóasztal körül zajló párbeszéd útján kell megoldani - tette hozzá.

"Néha az Európai Unióban is történnek csodák" - ezzel vezette fel a bejelentést a luxemburgi külügyminiszter.