"Ez az utolsó év, hogy a kormány utólag kifizeti a kórházi adósságokat" – mondta a Népszava kérdésére Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányinfón. Hozzátette: a számla rendezését alapos vizsgálat előzi meg, mely azt próbálja tisztázni mi okozza az eladósodást egyes intézmények esetében. „Ha az az intézményvezető, akkor vezetőváltásra van szükség, de nem zárom ki, hogy strukturális hibák is lehetnek” - mondta a miniszter.
A kórházak augusztus végére 53,3 milliárdos adósságot halmoztak fel, a havi növekedés mértéke a nyári hónapokban meghaladta már a hat milliárdot és ezzel az adósság gyarapodása rekordot döntött.
"A félelem és a rettegés épp ideális légkör az állandó válságkezeléshez" - kommentálta az egyik főigazgató lapunknak a bejelentést.
Egy szakmai konferencián Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államtitkára és Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár is a kórházak eladósodásáról, és annak lehetséges rendezéséről beszélt, bár konkrétumok nélkül. Az egészségügyi államtitkár az okokat is összeszedte – ezek közt említette ő is az intézményvezetés hiányosságait, a díjak karbantartásának a hiányát, valamint hogy az ellátandó terület nagysága nincs összhangban az ellátási kvótákkal, és a szakorvoshiány okozta bérrobbanás költségeivel. A pénzügyi tárca államtitkára pedig többször is hangsúlyozta: a jövőben struktúraváltozás nélkül nem lesz több pénz az egészségügyre.