korrupció;Bagdad;tüntetés;

- Tüntető tömegbe lőttek a biztonsági erők Bagdadban

Négy napja tiltakoznak az iraki fővárosban a rendszerszintű korrupció és a munkanélküliség miatt, a rendfenntartók a tüntetők szerint éles lőszerrel támadtak rájuk.

Tüzet nyitottak az iraki biztonsági erők a fővárosban összegyűlt több tucat tüntetőre pénteken.Az AFP francia hírügynökségnek a bagdadi tüntetők azt mondták, nem a levegőbe lőttek, hanem az embereket célozták. Áldozatokról azonban nem érkezett hír -írja az MTI.

Péntek reggeli televíziós beszédében Ádil Abdel Mahdi miniszterelnök jogosnak nevezte a tüntetők követeléseit, hangsúlyozva, hogy kormánya igyekszik teljesíteni őket, ám arra is felszólította az embereket, hogy menjenek haza. Védelmébe vette továbbá a biztonsági erők szigorú intézkedéseit is, amelyeket "keserű pirulának" nevezett. 

A kedd óta tartó, a munkanélküliség, a kormányzati korrupció és az elégtelen közszolgáltatások miatt kirobbant tüntetéseknek már 44 halálos áldozata van rendőrségi és egészségügyi források szerint.

 Hivatalos adatok szerint 18 ember vesztette életét a dél-iraki Násziríjában, 16-an Bagdadban haltak meg, mások pedig Amarában, Bakubában, Hillában és Nedzsefben. Az iraki emberi jogi kormánybizottság szóvivője, Ali al-Bajáti az EFE spanyol hírügynökségnek csütörtökön azt mondta, hogy 

legalább 1509 ember, köztük a biztonsági erők négyszáz tagja sebesült meg az utcai összecsapásokban.

Az internet működését figyelő Netblocks csoport szerint az ország csaknem 75 százalékában blokkolták az internetelérést, de az asz-Szumaríja nevű iraki televíziós társaság szerint a szolgáltatást azóta a legtöbb helyen visszaállították. A fővárosban, Bagdadban és további három kormányzóságban csütörtökön kijárási tilalmat vezettek be, ezt azonban már aznap sokan megszegték.

Irak legbefolyásosabb síita vallástudósa, Ali asz-Szísztáni ajatollah pénteki beszédében leszögezte: a kormánynak sürgősen válaszolnia kell a tüntetők követeléseire.Ugyancsak pénteken egy, az iráni állami televíziónak nyilatkozó magas rangú iráni ajatollah, Mohamed Imámi-Kásáni Izraelt és az Egyesült Államokat tette felelőssé az erőszakért, és a közelgő síita ünnep előtt nyugalomra intette az embereket.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosságának (OHCHR) szóvivője, Marta Hurtado a szólásszabadság tiszteletben tartására szólította fel Bagdadot, valamint aggodalmát fejezte ki a hatóságok erőszakos fellépése miatt.

Vasárnap kezdődik meg az a pánamazóniai szinódus, amely példátlanul fontos döntéseket hozhat. Nem kis viták várhatóak a konzervatívok és a haladó szelleműek között.