Zöldzóna;Mumbai;szemétszedés;

- Mumbai tengerpartját tisztítja egy magyar nő

Több száz önkéntessel közösen már 55 ezer tonna hulladékot gyűjtött össze az a nő, aki férje miatt költözött Indiába.

Hetente szervez szemétszedő és faültető akciókat Ferrao Zsuzsa, aki indiai férjével és két kisgyerekükkel költözött Mumbai egyik külvárosába. A Szeretlek Magyarországnak adott interjújában a magyar nő a kezdetekről elmondta, amikor a kisfiúk járni kezdett, sokat sétáltak a tengerparton. A gyerek minden keze ügyébe akadó dolgot fel akart szedni, de mivel ezek leginkább színes hulladékok voltak, megfogalmazódott bennük a gondolat: a valaha „érintetlen és ragyogóan tiszta” tengerpartot, ahol a férje is sok időt töltött a gyerekkorában, meg kellene tisztítani.  

Onnantól kezdve minden alkalommal 2-3 táskányi szemetet vittek el a kukába. Egy idő után a Facebookra is posztolták a zsákokat és megírták, a jövő héten is mennek, hátha van valakinek kedve csatlakozni. Bár a bejegyzéseket sokan lájkolták, sokáig csak maguk szedték a szemetet. Aztán a felhívásukat meglátta egy újságíró, interjút készített velük és innentől kezdve sok helyen szerepeltek és 4-5 hónapig rengetegen is csatlakoztak hozzájuk. Utána megcsappant a lelkesedés, volt, hogy megint egyedül mentek, igaz, olyan is, hogy ötszázan.

Eddig nagyjából 55 ezer tonna szemetet szedtek össze, az önkéntesek között idősek, fiatalok, családok, egyesületek, sportcsapatok is vannak. A szemét elszállításában a hivatalos szervek segítenek, sőt kukákat is telepítettek már a partra. Zsuzsa elmondta, arra a legbüszkébb, hogy

a gyerekei a játszótéren ma már szó nélkül kidobják a kukába a mások által eldobott csokipapírt, zacskót.

A nő tapasztalatai szerint az országban a háza környékét mindenki tisztán tartja, és bár egyre jobban terjed a nem szemetelés divatja, főleg az új generáció körében, az utcán még mindig sokan szemetelnek. Beszámolt arról is, a műanyagmentes vásárlás könnyen kivitelezhető: a zöldséget, gyümölcsöt mindenki utcai árusoktól vagy a piacon vesz, a tejboltban a friss tejterméket kimérve lehet kapni, ahogy a nagy szupermarketekben a rizst, lencsét, babot és a gabonaféléket is. Húst hentesnél vásárolnak, már aki, ugyanis Indiában sokan vegetáriánusok. A palackozott vizet nagy, 20 literes kiszerelésben házhoz szállíttatják, így lehet újratölthető palackokat használni.

Nekünk a legnagyobb ellenfelünk nem Éger István, hanem a közöny – mondja Kincses Gyula, akit az Újratervezés csoport jelöl a Magyar Orvosi Kamara elnökének.