Bár Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója lapunknak korábban azt mondta, a Magyar Nemzetben megjelent cikk, amely jogtalan adatgyűjtéssel vádolta meg a VIII. kerület ellenzéki polgármester-jelöltjét és kampányfőnökét, nem alapozza meg a választás rendje elleni bűncselekmény gyanúját, az eljárás a helyi választási bizottság feljelentése alapján folyamatban van.
Ezzel együtt a mostani önkormányzati kampányban szeptember 16-án 8 óráig összesen 38 bejelentés és feljelentés érkezett a rendőrségre, ezek közül 4 esetben bűncselekmény gyanújának hiánya miatt a feljelentést elutasították, 10 ügyet átküldtek más szervezeteknek, két alkalommal nem igazolódott a bűncselekmény, és össze is vontak két ügyet, így most 21 büntetőeljárás van folyamatban.
Azt is elárulta az ORFK, hogy a májusi EP-választás idején összesen 20 bejelentés és feljelentés érkezett, de ma már csak 3 ügy lezáratlan. Az elmúlt években is indultak eljárások a választásokat érintő ügyekben: 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban is több mint negyven regisztrált rendőri eljárás volt választási bűncselekmény kapcsán, 2017-ben ugyanakkor csak 8, tavaly pedig 30. Személyes adattal visszaélés miatt jóval aktívabb a rendőrség: öt éve ezer feletti regisztrált eljárás volt, idén pedig eddig 233.
Az ugyanakkor biztos: a hatóságok feltűnően kevés eredményt tudnak felmutatni, ha olyan ügyben kellene eljárniuk, amelyben a Fidesz kétes adatkezelését kellene vizsgálniuk.