;

MOL;székház;Kopaszi-gát;Garancsi István;

- Garancsi építheti a Mol-székházat

A Mol közleménye hosszan ecseteli, hány – általuk meghívott – magyar és nemzetközi cég sokkörös versenyében bizonyult végül pont a hozzájuk igen közel álló Garancsi István Market Építője a legalkalmasabbnak új központjuk kivitelezésére.

Kevéssé meglepő módon a kormányfő kötélbarátja, Garancsi István érdekeltségi körébe tartozó Market Építő nyerte el a Mol 120 méter magasra tervezett új székházának kivitelezési pályázatát – derül ki a Mol közleményéből. Már a Kopaszi-gát mellett lévő telket is Garancsi István fejlesztőcégétől vette meg az olajtársaság. A nagyvállalkozót számtalan egyéb közös üzlet is összeköti a Mol vezetőivel.

A közleményből az is kikövetkeztethető, hogy a beruházás egy évet csúszik. Így az eredeti, 2017-ben bejelentett tervektől eltérően nem 2021-re, hanem 2022-re teszik az átadást. Az olajcég közleménye, amiként a késedelem tényére, úgy annak okaira sem tér ki. Bár a Csányi Sándor Mol-alelnökkel többször összekülönböző Lázár János egyfajta kancelláriaminiszteri hattyúdalaként 2017-2018-ban – például szakrális indokokra hivatkozva – igyekezett megfúrni a felhőkarcoló tervét, ez éppenséggel nem hátráltatta, hanem – a törvénytervezeteibe rejtett korai határidők miatt – sokkal inkább gyorsította az építkezés megkezdését. Bár a kormány azóta megtiltotta 90 méternél magasabb épületek felhúzását, ez az akkor már engedélyezett Mol-székházra nem vonatkozik. (Ráadásul a kormány ez alól is mentességet adhat.)

Miközben szinte mindenki biztos volt abban, hogy Garancsi István lehajol a – Mol által meg nem jelölt mértékű, százmilliárdosra becsült - kivitelezési díjért, a Mol közleménye hosszan ecseteli, milyen sokesélyes és alapos eljárás után bizonyult a Market Építő a legjobbnak. Eszerint négykörös, meghívásos pályázat során, több magyar és külföldi induló közül, „hosszas mérlegelés után” választották ki a Mol Campusnak nevezett épület kivitelezőjét. A munkáról szóló szerződést tegnap kötötték meg. Most megkezdik az alaplemez vastagságának megfelelő föld kitermelését, valamint cölöpépítés és talajszondafúrások indulnak.

A 28 emeletes épület terveit brit a Foster+Partners és a FintaStúdió készítette el.

Nagyon nagy lehetett a versenyA kivitelező kiválasztására 2018 őszén írt ki a vállalat egy zártkörű pályázatot, amelyre négy – magyar és külföldi - vállalat kapott meghívást – ecseteli a Mol, milyen komoly folyamat során bizonyul Garancsi cége a legjobbnak. Többek között Oroszországban, Törökországban, Hollandiában is jelen lévő európai és azon kívüli nemzetközi cégeket invitáltak meg. A legjobb ajánlatot négy körben választották ki. Az elbírálás során a Mol döntéshozói az árajánlaton kívül olyan szempontokat is figyelembe vettek, mint a vállalatok korábbi munkái, a pályázat során elkészített műszaki lehetőségek átgondoltsága, számossága, valamint a magyar alvállalkozók bevonása – vázolja a Mol. A pályázaton győztes Market Építő Zrt. már többször bizonyította, hogy képes a hazai és nemzetközi nagyvállalatok igényeit messzemenőkig kielégítő irodaházak építésére. A nevükhöz fűződik például a Telekom és T-Systems közös székháza, valamint a hegyvidék kapujában található Hillside Offices. A magasépítés teljes területén aktívan tevékenykedő építőipari céghez kötődik például az ország legnagyobb ipari beruházása, az Apollo Tyres gyöngyöshalászi gumiabroncsgyára, vagy a Párisi Udvar teljes műemlékfelújítása és ötcsillagos szállodává alakítása. A napokban átadott Mome Campus teljes körű kivitelezése mellett, a jelenleg futó legösszetettebb vállalása a Mol Campus szomszédságában épülő új városnegyed létrehozása, a BudaPart projekt, ahol összesen 15 lakóépület és 12 iroda tervezését és kivitelezését végzik – indokolja a Mol, miért Garancsi cégére esett a választásuk.

Ugyan uniós nyomásra már felfüggesztette a kormány a reklámadót, az azért hagyott lezáratlan ügyeket maga mögött.