labdarúgás;Eb-selejtező;

- Nagy a tét a magyar–szlovák selejtezőn, Eb-t érhet a bravúr

Végleg nem dől el semmi, de meghatározza a további irányt mindkét válogatott számára a ma esti magyar-szlovák labdarúgó Európa-bajnoki selejtező.

A győztes nem lesz biztosan ott a jövő nyári labdarúgó Európa-bajnokságon, a vesztesnek sem kell végleg lemondania arról, hogy eljusson a kontinenstornára, amelyen három csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt Budapesten rendeznek. Ettől függetlenül természetesen nagy a tét a ma esti (tv: M4 Sport 20.45) magyar-szlovák labdarúgó Eb-selejtezőn. A felfokozott várakozás érthető, hiszen a magyarok csak rosszabb gólkülönbségük miatt állnak Horvátország mögött a második helyen selejtezőcsoportjukban, de nagyon jó lenne, ha a találkozó kizárólag a futballról szólna. Hiszen nem is történik más, mint két csapat játszik egymással egy tétmeccset. 

A különböző szurkolói csoportok oldalain a drukkerek ezt a mérkőzést háborúnak tekintik, ennek csitítása minden érintettnek – politikusnak, sportvezetőnek – kötelessége lenne, függetlenül attól, hogy mit tesz (vagy nem) a másik fél. A magát a rasszizmus és kirekesztés elleni küzdelem élharcosának tekintő Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) semmilyen formában nem hívta fel a figyelmet a mérkőzés előtti napokban a sportszerű szurkolás fontosságára, és az sem titok, hogy nem is tesz semmit, ha a lelátón hallhatók lesznek a másik országot gyalázó rigmusok. A műsorközlő erről hallgat majd, hogy ne kelljen dokumentálni, mi hangzott el, és így nem büntet az európai szövetség. Az MLSZ-ben azért imádkoznak, hogy ne durranjanak petárdák, ne legyen füstbomba a lelátón, mert azt nem lehet eltitkolni. Ilyen a magyaros harc a rasszizmus és gyűlölet ellen. 

A két válogatott csütörtöki (magyar) és pénteki (szlovák) fellépései szörnyen sikerültek. A hazai együttes esetében vigaszt jelenthet, hogy a montenegrói 2-1-es vereséget barátságos mérkőzésen szenvedte el (szenvedett az is, aki végignézte a kilencven percet), a különbség lehetett volna nagyobb is a hazaiak javára. Ennek természetesen semmi jelentősége sem lesz, ha a magyarok nyernek (vagy legalább nem kapnak ki) hétfő este. 

Erre az esély még akkor sem túl nagy, ha a szlovákok pénteken a horvátok elleni hazai selejtezőjükön 4-0-ás vereséget szenvedtek és csak egy idegenbeli győzelemmel nem kerülnek komoly hátrányba az Eb-szereplést érő első két helyért folyó versenyben. Viszont az is igaz, hogy a magyar válogatott a Groupama Arénában legyőzte már a nála sokkal erősebb világbajnoki ezüstérmes horvátokat és a szintén esélyesebbnek tartott walesieket is. 

Egy újabb bravúr elérhető közelségbe hozná az Eb-részvételt jelentő első két helyet a csoportban. Azt azonban nem lehet elégszer hangsúlyozni, a szlovák együttesben magasabban jegyzett játékosok szerepelnek, mint a magyarban, és nem véletlenül. Ezért a magyar siker nem elvárható, nem magától értetődő. Ettől persze nagyon tudunk majd örülni neki, ha ennek ellenére megszületik.  

BL-elődöntőt is vezetett a spanyol bíróNagy nevű, nemzetközileg ismert és elismert játékvezetőre bízta az európai szövetség a magyar-szlovák találkozót. A 42 éves spanyol Mateu Lahoz fújta a sípot az előző szezonban többek között a Tottenham-Ajax Bajnokok Ligája-elődöntőn. A magyar válogatottnak még nem vezetett mérkőzést, a szlovákoknak kellemes emlékük van róla: 2017. szeptember 1-jén Lahoz volt a bíró, amikor világbajnoki selejtezőn 1-0-ra nyertek Szlovénia ellen.
A csoport állásaE csoport, 4 forduló után: 1. Horvátország 9 pont (9-4) 2. Magyarország 9 (6-4) 3. Szlovákia 6 (7-6) 4. Wales 6 (4-4) 5.  Azerbajdzsán 0. Hétfőn Wales lesz szabadnapos, Horvátország Azerbajdzsánban lép pályára. A selejtezősorozat lezárása után az első két helyezett vesz részt az Európa-bajnokságon, de a többiek számára sem veszett el minden remény. A Nemzetek Ligája rájátszásában még négy együttes kivívhatja a részvételi jogot az Eb-n. Az NL-ben kiveszik a résztvevők közül az Eb-re eljutott válogatottakat, a többieket az NL csoportküzelmeiben elért eredményeik alapján rangsorolják, ezt követően dől el, hogy kik kapnak egy újabb esélyt az Eb-szereplésre a rájátszásban jövő tavasszal. 

Ezzel 2010 után először diadalmaskodott a maranellói istálló autója „hazai pályán”.