Az amerikai Védelmi Minisztérium, amelynek a Pentagon a székhelye, egy évvel ezelőtt hozta létre a Közös Mesterséges Intelligencia Központot, ami most etikus szakember felvételét készíti elő, aki segíteni fogja a minisztérium mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai fejlesztéseit, és azok alkalmazását - írja a kormányzati szerv saját honlapja.
"A pozíciót betöltő munkatárs nem csak műszaki szabványokat vizsgál, hanem etikailag is értékeli majd a projekteket" - mondta az amerikai légierő tábornoka, Jack Shanahan, az intelligencia-központ igazgatója. Shanahan emlékeztetett rá, hogy a központ csupán csak egy évvel ezelőtt kezdte meg működését, nem volt pénze, és nem volt székhelye sem. "Ez már nem így van. Mintegy 60 alkalmazott dolgozik nálunk, lett otthonunk és saját költségvetésünk, azonban még hosszú utat kell megtennünk ahhoz, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos képességeink a legfrissebbek legyenek" - mondta a tábornok.
Az amerikai Védelmi Minisztérium honlapja szerint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésének az egyik legnagyobb kihívást jelenti az Egyesült Államok számára, ugyanis a potenciális ellenfelek nem ugyanazokat az etikai értékeket vallják, mint az amerikaik. Shanahan elmondta, hogy többek között az adatgyűjtéssel kapcsolatos mesterséges intelligencia-rendszereik ugyanolyan okosak, mint a Kína és Oroszország által használt rendszerek, azonban a két ország nem ugyanolyan korlátozásokkal rendelkezik, mint amilyenek az Egyesült Államokban érvényesek.
"Kínában és Oroszországban gyengébb korlátozás vonatkozik a magánéletre és az állampolgári szabadságra, ami bizonyos előnyöket kínál az Egyesült Államokkal szemben, már ami az adatok megismerését és gyorsabb elérését illeti" - tette hozzá a tábornok. Szerinte nem elhanyagolható, hogy ez a kínai vagy az orosz katonaság javát szolgálja.