Az egyik legforgalmasabb kemping volt a balatonszemesi Vadvirág, amelyik idén nyitott ki utoljára: helyére Mészáros Lőrinc egyik üzlettársa, Jellinek Dániel cége, a Cape Town Real Estate Zrt. épít luxus lakóparkot és szállodát. A kemping területén egy 96 lakásos, 2 szintes villaépület-sor és egy 160-180 szobás szálloda épül.
Takács József balatonszemesi polgármester mindvégig támogatta a terveket. Mint a 24.hu írja a helyi képviselő-testületi ülés jegyzőkönyve nyomán, az új Balaton-törvény hatálybalépésével pedig minden akadály elhárult a balatonszemesi kemping beépítése elől. A településrendezési terv módosításának már tavaly nekikezdtek, de a régi törvény nem tette lehetővé a zöldterület megszüntetését. Nagy László főépítész szerint azonban az év elején életbe lépett törvénymódosítással "új helyzet teremtődött", így folytatható a beruházás.
Az "új helyzet" többek közt azt is jelenti, hogy a zöld közparki területet az a beruházónak nem kell pótolnia. Az új Balaton-törvény a zöldterületek csökkentésén kívül azt is lehetővé tette, hogy a beépítési százalékot 15-ről 35-re emeljék. És bár a jogszabály kimondja, hogy a vízparti kemping területén kereskedelmi célú szállásférőhely, vendéglátó épület és pihenést, testedzést szolgáló építmény helyezhető el, lakó- és üdülőépület, valamint lakás azonban nem alakítható ki - márpedig a villapark minden bizonnyal annak minősül. Tartalmaz azonban a törvény egy pont ide illő kiskaput, amely szerint kempingek területét más célra is igénybe lehet venni zöldterületként legfeljebb 3 százalékos beépítettséggel vagy "különleges strand települési területfelhasználási egységként". A képviselő-testület tehát megszavazhatta végül
a kijelölt parti zöldterület megszüntetését, ami helyett egy beépítésre nem szánt különleges területet alakítanak ki, ám nem pótolják azt;
a beépíthetőség megnövelését és a zöldterület csökkentését; és
a kemping kiemelt fejlesztési területté nyilvánítását is.
Májusban a villapark létesítésével kapcsolatban a Somogy megyei kormányhivatal illetékes osztályvezetője nem talált a környezetvédelmi engedélyezést kizáró okot, annak várható környezeti hatásait nem ítélte jelentősnek, így környezeti hatásvizsgálat elvégzését nem tartotta szükségesnek. Építési engedély és a zajkibocsátási határérték megszerzése viszont szükséges a beruházónak.
Ám a NER-közeli kezekbe kerülő ingatlanok sorsát sokszor még az önkormányzatok sem látják előre, sötétben tapogatóznak azok jövője kapcsán. Minderről itt írtunk bővebben.