Harmincöt évesen a teátruma kedvéért tanult meg magyarul Feld Zsigmond, a Városligeti Színház legendás igazgató-tulajdonosa. 1879-ben, amikor átvette az Arena im Stadtwäldchen hodályát a liget déli sarkában, még német nyelvű játszóhelyre kért engedélyt. Nem volt oka másként eljárni: Pest németül beszélt, a magyar szó csak akkor ütötte fel figyelmet érdemlően a fejét, amikor a város mágnesként kezdte magához vonzani a vidék parasztnyelvét beszélő tömegeket.
Akkor viszont igencsak felgyorsultak a dolgok. Kiépült a Sugárút, mellette kétoldalt pedig százával nőttek ki a földből a bérkaszárnyák, és a bennük lakó iparosok, inasok, kereskedősegédek és cselédlányok szórakozni vágytak. Játszott hát nekik Feld Zsigmond népszínműveket, vígjátékokat és mindenféle dalos produkciókat - 1889 nyarától, engedve a nemzeti büszkeségnek és a gazdaságossági számításoknak, magyarul.
Az üzlet aztán olyannyira bejött, hogy Feld 1908-ban megbízta a Vágó fivéreket, a favázas nyári teátrum helyén emeljenek igazi kőszínházat, mégpedig a kor divatos stílusában. Egy évre rá meg is nyitotta a kapuit a szecessziós freskókkal ékesített, díszes épület, amely emeleti üvegfalával a liget túloldalán már elkészült millenniumi emlékmű és múzeumok felé fordult.
A profil azonban ettől még nem sokat változott: kabarékat és operetteket puffogtattak itt egészen 1944 őszéig. A következő nyáron aztán az ifjú Both Béla igényelte ki a teátrumot, pár hónapig Brechtet játszott a falai között, majd jött egy tulajdonjogi vita a Feld-örökösökkel, végül 1952-ben a Városliget úgynevezett rendezése tett pontot a sorsára. Magyarán, miközben kialakították a Sztálin-szobor környezetét és az új felvonulási teret, lebontották.
Ami azt illeti, a Liget Projekt kezdetekor még szó sem volt arról, hogy a színházat vissza kellene építeni. 2016-ban merült csak fel az ötlet, hogy egy befogadó gyerekszínház kerüljön ide, a – várbeli Főőrség és Lovarda receptjét követve – modern belsővel ellátott, eredeti formában újraépített falak közé.
A tervezésre elköltött százmilliókon kívül azonban eddig semmi sem történt. A legutóbbi, 2017-es hír szerint míg meg nem oldják a „közlekedéssel kapcsolatos gondokat” (értsd: hogy a Kós Károly sétány tervezett kiváltásakor az Ajtósi Dürer sorra és a Dózsa György útra zúduló autóözönnel muszáj kezdeni valamit), „felfüggesztik a színház újjáépítését”.