labdarúgás;stadion;Bécs;

- Bécs mégsem épít új nemzeti stadiont

Az osztrák fővárosban nem építenek fel egy új futballarénát, mivel úgy számolnak, az ezzel járó költségeket nem lehet kitermelni.

„Nem épül új nemzeti stadion Bécsben!” – jelentette ki a Kurier című napilapban az osztrák főváros sporttanácsosa, a szociáldemokrata Peter Hacker. A határozott kijelentéssel a városvezető, aki a múlt év májusa óta tölti be tisztségét, több éves vita végére tett pontot. Az Osztrák Labdarúgó-szövetség (ÖFB) régóta szorgalmazza, hogy vagy korszerűsítsék az ország legnagyobb focipályáját, a Práterben lévő, 50865 férőhelyes Ernst Happel Stadiont vagy építsenek egy új, nagyobb arénát, amely a nemzetközi előírásoknak megfelelően külön edzőpályával is rendelkezik. Az ÖFB tavaly még támogatást kapott a beruházáshoz Heinz-Christian Strache alkancellártól, aki sportminiszteri minőségében hangoztatta, hogy a bécsi világvárosnak szüksége van egy új népstadionra. Strache azóta megbukott, s most a sportlétesítmény ötlete vele tűnik el a süllyesztőben.

Hacker szerint 300-400 millió euróba (96-128 milliárd forint), egészen pontosan adóeuróba kerülne egy olyan pálya, ahol európai kupadöntőt lehet játszani. Egy ilyen stadion élettartama a tanácsos szerint körülbelül 50 év, ennyi idő alatt legfeljebb öt finálét rendeznének az osztrák fővárosban. 

„Öt meccsre ilyen irtóztató összeg? Akkor inkább televízión nézzük a küzdelmet, s a pénzt tömegsportra és a gyerekeink sportolására fordítjuk. Igazán kiterjedt tömegsport nélkül nincs élsport”– így a politikus, aki korábban szociális kérdésekkel foglalkozott.

Hacker nem zárkózik el az Ernst Happel Stadion fejlesztésétől, de mint mondta, a futballszövetségnek dönteni kell, melyik beruházást tartja a legfontosabbnak. 

„Mindenki egy szuper VIP-lelátóról álmodozik. Számolniuk kell azonban azzal, hogy a beruházásnak refinanszíroznia kell magát. Az ugyanis nem megy, hogy az olcsó helyeken ülő szurkolók fizetik a VIP-páholyt, ahol majd rákot szolgálnak fel.”

A sporttanácsos megállapodott az ÖFB-vel, hogy nem minden válogatott meccset rendeznek Bécsben. Szóba került, hogy Alsó-Ausztriában, az osztrák főváros határában építenek fel egy új népstadiont vagy esetleg a sikeres bevásárlóközpontjáról ismert burgenlandi Parndorfban. Mindkét helyen lelkesednek az önkormányzatok, Burgenlandról tudott, hogy 12 éve anyagilag is támogatja az osztrák nemzeti válogatottat. A helyszín kiválasztásához autópálya és megfelelő tömegközlekedési kapcsolódás is szükségeltetik.

A szeptember végére kitűzött általános választások miatt a stadionépítés egyelőre lekerül a napirendről, legközelebb 2020-ban lesz róla szó. Addig is, az Ernst Happel Stadion ad otthont október 10-én az Izrael elleni, majd november 16-án az Észak-Macedónia elleni találkozónak.

Puskás Ferenc Stadion
A Puskás Stadion 190 milliárdért épülAusztriában nagyjából fele akkora összegből terveznek új nemzeti stadiont építeni, mint Magyarországon. A Puskás Ferenc Stadionnal kapcsolatban is rengeteg tervezet és számítás készült. Az átadás tervezett időpontja - ezt ígérte 2020-as Európa-bajnoki pályázatában a Magyar Labdarúgó-szövetség is - 2017 év vége volt. Az építési költség az akkor érvényben lévő kormányhatározat szerint 90 milliárd forint. Azóta több változás történt: az aréna átadási határideje idén novemberre változott, a költségek pedig 190 milliárd forintra emelkedtek. Tavaly tavasz óta létezik a Puskás Aréna munkálatait ellenőrző és felügyelő bizottság is, amelynek vezetője Orbán Viktor miniszterelnök, tagjai pedig Csányi Sándor, a FIFA és az UEFA alelnöke, az MLSZ elnöke és Fürjes Balázs, kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos. Ez a bizottság szintén tavalyi kormányhatározat szerint legalább havonta - de lehetőség szerint még gyakrabban - tartja üléseit. Elvileg...A gyakorlatban egyetlen ülése sem volt ennek a testületnek.

Az azeri vereség nem csak a nézőkben okozott kellemetlen élményeket.