Facebook;lehallgatás;adatkezelés;NAIH;

- Bepöccent az adatvédelmi hatóság a Facebook hallgatózása miatt

Ha nem állnak le a rögzített beszélgetések elemzésével, a NAIH megtiltaná a közösségi oldal magyarországi adatkezelését – igaz, a Facebook nálunk nem tárol adatokat.

Közleményben regált a magyar adatvédelmi hatóság az újabb Facebook-botrányra, mely során kiderült, hogy a közösségi médiavállalat – saját állítása szerint a felhasználók engedélyével - lehallgatott bizonyos beszélgetéseket, amelyekről leiratot is készített.

Bár a Facebook állítja, hogy már felhagytak ezzel a gyakorlattal, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság – ami más uniós szervekkel vizsgálja a történteket – írásbeli garanciát is vár tőlük a magyar polgárok adatainak védelméről. Ha úgy látják, hogy ezek a garanciák nem nyújtanak védelmet, a NAIH a GDPR 66. cikkelyében biztosított joggal, és és Magyarország területén alkalmazott intézkedésként meg fogja tiltani az adatkezelést.

Kérdés azonban, hogy tilthatnák meg a magyar adatok kezelését, ha ezeket a Facebook amerikai és svédországi szervereken tárolja, ráadásul az adatok sorsáról egyéni felhasználói szerződések keretében döntenek: vagyis, ha mi akár figyelmetlenségből is engedélyezzük adataink további felhasználását, az ellen a NAIH sem sokat tehet. 

A Facebok kedden, a Bloomberg hírügynökségnek küldött közleményben ismerte el a lehallgatási ügyet.

„Akárcsak a Google és az Apple, a múlt héten mi is felhagytunk azzal a gyakorlattal, hogy a beszélgetésekről készült hangfelvételeket emberekkel hallgattatjuk meg” - tudatta a közösségi oldalt üzemeltető amerikai vállalat. A Facebook ugyanakkor hosszú ideig váltig állította, hogy nem hallgat bele a felhasználók beszélgetéseibe az oldalon keresztül működő Messenger applikáción keresztül, hogy pontosabban tudják célba juttatni a hirdetéseket. Tavaly tavaszi kongresszusi meghallgatásán maga Mark Zuckerberg, a vállalat alapítója és vezetője is tagadta, hogy a cég belehallgat a beszélgetésekbe. 

A Bloomberg jelentése szerint a felvételeket mesterséges intelligencia segítségével számítógépek alakították írott szöveggé, és a Facebook alvállalkozók százainak fizetett azért, hogy a leiratok pontosságát ellenőrizzék, amihez meg kellett hallgatniuk a felvételeket, amelyeket a vállalat anonimizált.

A Bloomberg azt írja, hogy a leiratokat kezelő munkatársak aggodalmukat fejezték ki munkájuk etikai vonatkozásai miatt, mert sem a felvételek eredetét, sem a felhasználásuk célját nem ismerték. A pénzügyi hírügynökség jelentése szerint a Facebook arról nem adott tájékoztatást, hogy a vállalat mit kezd a hangfelvételekkel.

A Magyar Honvédség 75 milliárd forintot szánna rámpás szállító-repülőgépek vásárlására, de szorítja az idő. Lehet, hogy megvan a befutó.