;

Duna TV;sorozat;

- Nem messze a valóságtól a McMafia

„Oroszországban mindenkit bűnözőnek tartanak. Na, és?” – hangzik el a McMafia első epizódjában, s bár a kérdésfelvetésben rejlő irónia nem tűnhet alaptalannak, a BBC és az AMC közös szériája jóval túlmutat a szervezett bűnözés oroszországi keretein.

A nyolcrészes fikciós brit sikersorozat Misha Glenny, a Guardian és a BBC egykori közép-európai tudósítójának McMafia: A Journey Through the Global Criminal Underworld (McMafia: Utazás a globális bűnözői alvilágban) című riportkönyvén alapul, amelynek fókuszában a nemzetközi szervezett bűnözés világának változásai állnak.

A Duna Televízióban kedd este bemutatott határokon és nemzetiségeken átívelő bűnügyi történet a jól ismert képpel indít: a családja sötét múltjától szabadulni kívánó főszereplővel. Alex Godman (James Norton) egy Oroszországból emigrálni kényszerült, és jelenleg Londonban élő maffiacsalád sarja, akit azonban gyerekkora óta a nyugati értékek mentén neveltek, és aszerint is éli mindennapjait befektetési bankárként. Ám ez nem ilyen egyszerű: habár apját, Dimitrijt (Alekszej Szerebrjakov) az foglalkoztatja leginkább, hogy otthonától távol kell élnie, és hogy fia inkább angol már, mint orosz, Alex nagybátyja (David Dencik) viszont bosszút akar állni az őket hazájukból elűző oligarchán izraeli kapcsolatait is bevetve. A gépezetbe azonban homokszem akad, és Alexnek kell megvédenie családját, háttérbe szorítva mindazokat az elveket, amelyeket követendőnek tart.

Holott azt feltételezhetnénk, a Hossein Amini és James Watkins forgatókönyve alapján megvalósuló történet alapjaiban nem lép messze egy átlagosnak tűnő akciófilmtől, a karakterek személyes motivációi, a változatos helyszínek és különböző nációjú karakterek jól megfűszerezik azt. Az izgalmasnak ígérkező bűnügyi sorozatot érdemes lehet követni kedd esténként, mert a szórakoztató fikción túl arról is megtudhatunk egyet, s mást, hogy is működik napjainkban a szervezett bűnözés a nemzetközi szinteken: nem sötét alvilági helyszíneken, sokkal inkább az üzleti vagy a politikai életben bukkanhat fel. Misha Glenny szerint olyannyira jelentős erővel bír, hogy mindez ma már a világgazdaság tizenöt százalékát teszi ki, és úgy véli, valójában sokkal nagyobb problémát jelent, mint a terrorizmus. Miközben az állandó játszmákat és a drámai történéseket nézzük, nem árt elgondolkodni azok valóságalapján is.

Infó: McMafia, amerikai-angol tévéfilmsorozat (2018), kedd esténként 21.30-tól Duna Televízió

Kultúrforradalmat akarnak. Egy közösségi mozgalmat, amely a művészek ünneplése köré szerveződik, ezért íróportrékkal, idézetekkel illusztrálnak pólókat.