Egyesült Államok;lobbi;

- Erős csúsztatásokkal próbálják cáfolni Orbánék a magyar kormánnyal szembeni kritikákat az amerikai törvényhozás előtt

Egy republikánus képviselő lobbizna a Magyarországot támogató határozat mellett

Több olyan angol nyelvű dokumentumhoz jutott hozzá a 444, amelyeket az amerikai törvényhozásban terjesztenek a magyar kormány emberei. Ezek az összefoglalók részben cáfolni próbálják a magyar kormánnyal szembeni kritikákat, részben pedig azt szeretnék bemutatni, hogy milyen hűséges szövetségesei vagyunk az Egyesült Államoknak. A támogató, határozatot Paul Gosar arizonai republikánus képviselő nyújtaná be a tervek szerint ősszel.

A republikánus képviselő a róla fellelhető videók alapján biztosan megtalálja majd a hangot a magyar kormány embereivel: az alábbi felvételen például éppen Soros Györgyről fejti ki véleményét: 

A 444 információi szerint a tervezett határozat arra lehet válasz, hogy Orbán Viktor májusi washingtoni látogatása előtt republikánus és demokrata szenátorok azt kérték, hogy Donald Trump kérje számon Orbánon a magyar demokrácia leépítését, majd, mint azt a Népszava megírta, a találkozó után a magyar kormánnyal szemben kritikus határozati javaslat került az amerikai képviselőház külügyi bizottsága elé.

A korábbi, kritikus határozati javaslat például problémás döntésként mutat rá a több mint 400 kiadványt tömörítő fideszes médiaalapítvány létrehozására. Erre válaszul az szerepel a dokumentumban, hogy Magyarországon enyhébb a médiakoncentráció mint más európai országokban, a kormánypárti kiadványokat kiegyensúlyozzák az ellenzéki médiatermékek, ám a szokásos kormánykritikus médiumok mellett most 

a kormánnyal kritikus médiumként említik a kormányzati médiaalapítvány tulajdonában lévő Karc FM rádiót is.

Szintén tele vannak csúsztatásokkal a dokumentumok CEU-ről szóló részei, ahogy a civil szervezeteket érintő törvénymódosítások bemutatása is. A civil törvényről azt írják, hogy csak az átláthatóság kedvéért akarják, hogy "külföldről támogatott" jelzéssel lássák el magukat egyes civilek, és utalnak rá hogy ez az Egyesült Államok FARA nevű szabályozásához hasonló, bár annál enyhébb törvény. 

A FARA azonban olyan szervezetekre vonatkozik, amelyek egy másik ország érdekében lobbiznak külföldi pénzből az Egyesült Államokban, a magyarországi civil szervezetek azonban semmilyen más ország érdekében nem járnak el, viszont kapnak külföldről is támogatást.

A CEU-ról azt írják, hogy az egyetem egyfelől továbbra is Magyarországon maradt, másrészt saját elhatározásukból, a „könnyebb utat” választva vitték el az amerikai diplomát adó képzésüket Bécsbe.

A hazánkat hűséges amerikai szövetségesként ábrázoló rész egy 

szélsőségesen Putyinellenes, oroszfaló NATO-tagként mutatja be Magyarországot,

amely minden gazdasági és diplomáciai eszközével támogatja az Egyesült Államok Észak-Korea politikáját.

A kormánylap így interpretálta a Microsoft-botrányt.