Hegymászó történelmet írt Suhajda Szilárd, aki július 25-én oxigénpalack és teherhordók nélkül első magyarként elérte a Föld második legmagasabb hegycsúcsát, a 8611 méteres K2-t. Társa, Klein Dávid egészségügyi okok miatt az alaptáborból rádión támogatta az expedíciót - közölte a Magyar K2 Expedíció csapata.
Kérdéses volt, hogy a hegymászók meg tudják-e egyáltalán kísérelni a csúcsmászást, mert a serpák olyan mély hóról számoltak be, amely az egyik legtapasztaltabb és legismertebb külföldi hegymászó, Mike Horn, és társa, Fred Roux csúcsmászási kísérletét is meghiúsította.
Klein Dávid a csúcsmászás közben gyomorpanaszokkal, hányingerrel küszködött, így július 24-én reggel úgy döntött, a hármas táborból visszaereszkedik az alaptáborba.
A Magyar K2 Expedíció sikerének köszönhetően már csak két „nyolcezres” hegy, a Sisapangma 1 és az Everest 2 csúcsának palack nélküli megmászása hiányzik ahhoz, hogy a magyar hegymászóközösség teljesítse a Himalája Koronája kihívást: a Föld 14 nyolcezer méter feletti hegycsúcsának megmászását.
A sikeres csúcselérést követően a magyar hegymászók a K2 alaptáborából a Gondogoro-hágón át haladva Szkarduból kisrepülővel érték el Iszlámábádot. A pakisztáni fővárosban a magyar nagykövetség szervezésében sajtótájékoztatón számoltak be az expedíció eredményeiről, és angol nyelvű televíziós interjút is adtak, mielőtt hazatértek volna Budapestre.
A Földön 14 hegycsúcs létezik, amely a tengerszinttől számítva 8000 méternél magasabb. Ezek mind Ázsiában, a Himalája és a Karakorum hegyvonulataiban találhatóak. Megmászásuk különösen veszélyes, mert ebben a magasságban igen kevés – csupán harmadannyi – oxigén áll a hegymászók rendelkezésére, ezért fontos a szervezetüket az akklimatizációs körökkel hozzászoktatni a ritka légkörhöz. A 14 csúcs megmászását hívják a „Himalája koronájának”, ezt először Reinhold Messner tette meg, 1986. október 16-án érte el az utolsó csúcsot.