Európai Unió;Szerbia;Koszovó;konfliktus;Belgrád;

KFOR-erők gyakorlatoznak magyar résztvevőkkel idén nyáron

- Az EU egymaga nem oldhatja meg a Balkán súlyos gondjait

Kudarcba fulladt a Brüsszel égisze alatt tartott tárgyalássorozat Szerbia és Koszovó között. Igaz, az EU egymaga nem oldhatja meg a Balkán súlyos gondjait.

Mintegy húsz évvel a koszovói háború után sem gyógyultak be a lelki sebek sem a 2008-ban függetlenné vált Koszovóban, sem pedig Szerbiában. A túlnyomórészt albánok lakta köztársaság elismerésének folyamata sem úgy zajlik, ahogyan azt az Egyesült Államok egykor remélte. Mind több ország vonja vissza az ország önállóságának elismerését, engedve a Belgráddal közismerten szoros kapcsolatokat ápoló Oroszország nyomásának.

Az Európai Unió már évek óta próbál közvetíteni Belgrád és Pristina között, ám ennek eddig nem sok eredménye van, sőt a viszony sokkal feszültebb, mint egy-két éve. Belgrádban különösen azok a tavaly év végén közzétett pristinai tervek keltettek riadalmat, amelyek szerint a köztársaság létre akarja hozni saját hadseregét, vagyis teljesen átalakítaná jelenlegi belbiztonsági erőit. Szerbia azzal érvel: egyetlen egy nemzetközi szerződés sem teszi lehetővé a koszovói hadsereg megalakítását.

A koszovói biztonsági erők mintegy 2500, könnyű fegyverzettel rendelkező egyenruhásból állnak, akiknek a feladata a civil lakosság védelme, a válsághelyzetek kezelése, valamint fellépés és segítség természeti csapások vagy más vészhelyzet esetén. Az ötezer hivatásos katonából és háromezer tartalékosból álló hadsereg nehézfegyverekkel is rendelkezne. Az 1998-1999-es koszovói válság lezárását követően kizárólag a NATO parancsnoksága alatt – magyar katonai részvétellel – működő nemzetközi békefenntartó haderő, a KFOR tartózkodhat. A Belgrád és Pristina közötti 2013-as brüsszeli megállapodás aláírásakor pedig a NATO képviselői garanciát adtak arra, hogy a koszovói albán fegyveresek nem léphetnek be Koszovó északi, szerbek lakta részére a KFOR beleegyezése nélkül. Ám a koszovói erők az utóbbi időben nem egy hadműveletet hajtottak végre az észak-koszovói részen, több személyt letartóztattak.

A Pristina és Szerbia közötti, az Európai Unió által indított úgynevezett normalizációs folyamat eddig nem volt túlságosan gyümölcsöző. Brüsszel hivatalosan nem ismerte el azt, hogy zsákutcába jutottak a tárgyalások, sőt az uniós külpolitika egyik sikertörténetének tartja. S kétségtelen, hogy Federica Mogherini, még hivatalban lévő külügyi és biztonságpolitikai főképviselő mindent megtett azért, hogy közeledjen egymáshoz a két állam. Ám az olasz politikust Josep Borell követi a tisztségben, akinek hazája, Spanyolország az Európai Unió azon öt állama közé tartozik, amely el sem ismeri a köztársaság önállóságát.

A párbeszéd azután kezdődött, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék arra a következtetésre jutott: Koszovó függetlenségének kikiáltása nem ütközik nemzetközi jogba. Ez komoly győzelem volt Pristina számára, ugyanakkor egy sor ország mind a mai napig nem ismerte el az ország függetlenségét.

Némi eredményt sikerült azért elérni az eltelt évek folyamán. Koszovó állampolgárai Szerbia érintésével más államokba is utazhatnak. Belgrád pedig átadta a koszovói területek telekkönyvének másolatát. Koszovó azonban mind a mai napig megosztott. Formálisan ugyan északi része Pristinához tartozik, az itt élő szerbek azonban létrehozták saját struktúrájukat. A fagyos viszony oka azonban elsősorban nem ez. Pristina meglehetősen rossz néven vette, hogy Belgrád megakadályozta integrációját nemzetközi szervezetekbe. Koszovó már 2010-ben, majd 2015-ben is kezdeményezte felvételét az Interpolba, majd tavaly év végén is beadta csatlakozási kérelmét, Szerbiának azonban minden alkalommal sikerült megakadályoznia az integrációt. Pristina válaszként százszázalékos vámot vetett ki a szerbiai és boszniai árukra, s ezt az intézkedést Washington és Brüsszel bírálata ellenére mind a mai napig fenntartja. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szerb áruknak nincs esélyük arra, hogy a koszovói piacra kerülhessenek. A szerb kormányzattól azonban szintén nem állnak távol a túlzások, tiltja például az ország sportolóinak és csapatainak, hogy pályára lépjenek, megmérkőzzenek koszovói sportolókkal.

Miután Brüsszel közvetítése kudarcba fulladt, Németország és Franciaország próbálta menteni a menthetőt – írja a horvát Jutarnji List. Berlin ugyanakkor hevesen ellenezte azt az amerikai adminisztráció által is jóváhagyott megoldást, mely azt szorgalmazta, hogy hajtson végre területcserét egymás közt a két állam. Angela Merkel viszont pontosan tudja, hogy ez káoszt idézne elő a Balkánon. Franciaország azonban diplomáciai források szerint valamivel rugalmasabb ebben a kérdésben. Ha Berlinnek és Párizsnak sikerül elérnie, hogy őszinte párbeszéd alakuljon ki Szerbia és Koszovó között, csak ebben az esetben még van remény arra, hogy javuljon a két ország viszonya. Erre azonban jelenleg nagyon kicsi az esély.

Politikai káosz alakult ki KoszovóbanA megoldást az is nehezíti, hogy Koszovóban káosz alakult ki. Politikai vákuum jött létre azután, hogy lemondott Ramush Haradinaj miniszterelnök, miután beidézte az a különleges koszovói – egyébként Hágában működő – bíróság, amely az 1998-1999-es háború idején elkövetett bűnöket vizsgálja ki. Ugyanakkor a távolból valójában továbbra is ő irányítja az ország ügyeit, amit egyes helyi erők alkotmánysértésnek tartanak. Haradinajt másfél hete hallgatta meg a bíróság. A koszovói politikus már másodszorra utazott el Hágába, 2005-ben ugyanezen okból mondott le a miniszterelnökségről. Belgrád azzal vádolja, hogy részt vett a szerb polgári lakossággal szembeni atrocitásokban. Később azonban bizonyíték híján elengedték, de sokan azt feltételezték, hogy megfélemlítették a tanúkat, sőt egyeseket meg is ölettek. Ettől függetlenül Hágából való visszatérésekor Haradinajt nemzeti hősként ünnepelték. Lemondásával azonban újra terítékre kerülhet a területcsere Szerbia és Koszovó között, a kérdésben ugyanis előrehaladott tárgyalásokat folytatott a két ország elnöke, Aleksandar Vucic és Hashim Thaci, miközben Haradinaj ellenezte ezt a megoldást.

Kína meghódítaná az Arktiszt is. Ehhez már a feltételeket is megteremtette. Washington aggódik, Moszkva még nem.