Egyre több ország vonja vissza Koszovó elismerését, ami felettébb aggasztó fejlemény a függetlenségét 2008 februárjában kihirdető köztársaság számára. Míg 2018 novemberében még 115 ország ismerte el Koszovó önállóságát, időközben 13 visszavonta azt. 2019. február 9-én már csak 102 állam tartotta Szerbiától független köztársaságnak, ami az ENSZ tagállamainak csak alig több, mint a fele, 53 százaléka. Az Európai Unió 28 tagországából 23 ismeri el függetlenségét, öt nem, Románia, Spanyolország, Ciprus, Szlovákia, valamint a Szerbiával hagyományosan remek kapcsolatokat ápoló Görögország. Ami a NATO tagországokat illeti, hatvan százalékuk ismeri el Koszovót.
Ivica Dacic külügyminiszter a napokban a szerb parlamentben lelkesen jelentette be, hogy még egy ország jelezte, visszavonja Koszovó önállóságának elismerését, így azóta, hogy 2014-ben őt tették meg a szerb diplomácia vezetőjének, már 14 ország cselekedett hasonlóan, ami azt jelzi, saját sikereként könyveli el a fejleményeket. Szombaton aztán kiderült, a rejtélyes állam a Közép-afrikai Köztársaság, amely szerinte hivatalosan is jelezte a döntés visszavonásának tényét. Mindeddig olyan kisebb és a nemzetközi politikát tekintve nem túl fajsúlyos államok döntöttek a visszavonás mellett, mint Sao Tomé és Príncipe, Suriname, Bissau-Guinea, Burundi, Libéria, Pápua Új-Guinea, Lesotho, a Dominikai Köztársaság, Grenada, Comore-szigetek, a Salamon-szigetek, Madagaszkár, illetve Palau. Mint a Szabad Európa Rádió szerb nyelvű műsora emlékeztet rá, Belgrád megszüntette a vízumkötelezettséget ezekkel az országokkal szemben.
Valóban a szerb diplomáciának köszönhető-e a fejlemény? A Szabad Európa szerint Oroszország áskálódása áll a háttérben, Oroszország a Koszovó függetlensége mellett döntő 13 országból hattal kötött bilaterális egyezményt a kérdésről. Dacic ugyanakkor tagadja, hogy a Kremlnek bármi köze lenne a visszavonásokhoz. „Ezek csak feltételezések, senki sem segített nekünk, mindez a saját diplomáciai tevékenységünk eredménye” – hangoztatta.