Nem az alkotmány szellemében működik Milos Zeman államfő – jelentette ki Jan Hamácek, a kisebbik kormánypárt, a szociáldemokraták vezetője a CSSD csütörtök esti tanácskozása után. Egyúttal bejelentette, hogy a balközép politikai erő támogatja a szenátus által megindított alkotmányos eljárást az alaptörvény folyamatos megsértése miatt.
A cseh szenátus indoklása szerint Milos Zeman nyolc alkalommal is megsértette az alaptörvényt. A végső lökést azonban az eljárás megindítására az adta, hogy Zeman a vádak szerint befolyásolni probálta az igazságszolgáltatást. Emellett azt is felróják neki, hogy megakadályozza a miniszterek kinevezését és menesztését, illetve szembemegy Csehország hivatalos külpolitikájával. Megemlítik azt is, hogy már 2013-ban átlépte az alkotmány határait, amikor szakértői kormányt nevezett ki, pedig a parlamentben többsége lett volna egy konzervatív kormánynak. A Zeman által kinevezett kormány azonban hosszú hónapokig kormányzott mindenfajta parlamenti többség nélkül.
A beadvány az alkotmánybíróság elé kerülhet, legalábbis abban az esetben, ha a képviselőházi honatyák háromötöde támogatja azt. Amennyiben az alaptörvény felett őrködő testület is helyt adna neki, akkor automatikusan felfüggesztenék az államfőt. „Következetesen megsérti az alkotmányt és elnöki rendszert vezetne be. Ezt több példán keresztül is bemutatjuk” – jelentette ki Václav Láska, a Szenátor 21 nevű liberális frakció vezetője, a beadvány szerzője. Az indítványt a jelenlévő 75 szenátorból 48 szavazta meg, elsősorban a konzervatív és liberális honatyák. A beadvány a szükségesnél hárommal több támogatói szavazatot kapott. Ugyanakkor még azok sem teljesen értettek egyet a tartalmával, akik alapvetően támogatnák Zeman elmozdítását. A Top 09 konzervatív párt frakcióvezetője, Jirí Ruzicka szerint visszamenőleg nem foglalkozhatnak olyan kérdésekkel, amelyek Zeman előző periódusát érintik. S erre hivatkozva utasíthatja el az alkotmánybíróság azt, hogy foglalkozzon a kérdéssel, már ha egyáltalán eljut az indítvány a taláros testülethez.
Maga Zeman szerint semmi értelme a beadványnak. Jirí Ovcácek, az államfő szóvivője azt közölte, az eljárás semmit sem jelent, arra pedig nullával egyenlő az esély, hogy a képviselőház is támogassa. Ebben igaza is van, függetlenül attól, hogy a szociáldemokraták jelezték, igennel szavaznak majd. Valószínűtlen ugyanis, hogy Andrej Babis pártja, az Ano, a kommunisták, vagy a szélsőjobboldali SDP Zeman ellen voksolna.
Ugyanakkor az is tény, hogy Zeman csúfot űz az alkotmányból. A CSSD már hónapok óta azt próbálja elérni, hogy az államfő leváltsa a kultuszminiszteri tárca éléről Antonín Staneket és a szintén szociáldemokrata Michal Smardát nevezze ki a helyére. Zeman azonban megtagadta ezt. Az alkotmány szerint azonban, ha egy kormánytag leváltását indítványozza a miniszterelnök, az államfő nem gördíthet akadályt ez elé. Ezért a hét közepén Andej Babis miniszterelnök felkereste Zemant, tegyen lépéseket a kultuszminiszter elmozdítására. Az elnök jelezte, július végéig leváltja a tárcavezetőt, de csak augusztus közepén jelenti be, hajlandó-e Smardát kinevezni utódának.
Mi lehet Zeman valódi célja? Tudni kell, hogy Zeman és Babis között több összefonódás volt, sokszor segítették egymást. S bár vélhetően maga a miniszterelnök sem ért egyet az elnök módszereivel, valójában tart tőle. Ha ugyanis Zemant elítélnék uniós pénzek illegális felhasználása miatt, Zeman elnöki kegyelemben részesítheti, vagyis maradhatna a kormányfői székben. Az államfő másik célja az lehet, hogy elérje a szociáldemokraták távozását a kabinetből. Így ugyanis az elnök saját embereit ültetné bizonyos miniszteri székekbe, s elérné azt, hogy a szélsőjobboldali SDP kívülről támogassa a kabinetet. Zeman tehát mindenképpen jól jár, jó neki a jelenlegi helyzet is, de még jobb, ha a CSSD kilép a kabinetből. Ebből is látszik, a nemrégiben megtartott negyedmilliós prágai tüntetésnek, amelyen Babis lemondását követelték, nem sok politikai következménye lett.