;

USA;kivégzés;halálbüntetés;

- Trump kampánya érdekében felújítják a halálbüntetést

A témát az elnökválasztási kampány egyik fontos kérdésévé akarják tenni, ami a demokratáknak lehet hátrányos.

Egyelőre öt esetben rendelte el a miniszter a kivégzés időpontjának a kitűzését. Az érintettek közt van egy fehér felsőbbrendűséget hirdető csoport tagja, aki háromtagú családot gyilkolt meg, egy nagyanyját halálra késelő férfi, és egy 16 éves lányt megerőszakoló, majd meggyilkoló férfi.

Az első kivégzés december 9-ikén lesz, vagyis kevesebb mint két hónappal azelőtt, hogy Iowa államban megtörténik a jövő évi amerikai elnökválasztási kampánysorozat első érdemi eseménye, a Demokrata Párt előválasztása. A további négy elítéltet az azt követő hat hét során végzik ki.

Donald Trump elnök republikánus kormányzata tehát minden jel szerint időzített módon dobja be a köztudatba – és ezzel választási kampánytémává teszi - a halálbüntetés kérdését, amivel kapcsolatban a demokraták nem tehetik meg, hogy ne mondjanak valamit. Ám a demokrata politikusok - következetlen, de a halálbüntetést jobbára ellenző - véleménye az amerikai társadalom közgondolkodásában jelenleg nagyjából 6-4 arányban kisebbségben van, igaz, az elmúlt évtizedekben valamit ledolgozott a hátrányából.

Az ágy, amin az elítélt megkapja a méreginjekciót

Politikai elemzők egy része republikánus kampányfogásnak tekinti William Barr amerikai igazságügyi miniszter azon bejelentését, hogy ismét végre fognak hajtani olyan halálos ítéleteket, amelyeket az Egyesült Államok egyik szövetségi bírósága szabott ki.

Az utóbbi időkben csak olyan kivégzések voltak, amelyeket valamely tagállam büntetőjoga alapján mondtak ki. Szövetségi bírósági ítélet szerint ilyen 2003-ban fordult elő utoljára.

Az elmúlt években - miután az igazságügyi minisztérium a szövetségi gyógyszerfelügyelet (FDA) kérésére vizsgálni kezdte a méreginjekciós kivégzéseknél alkalmazott szereket - több tagállamban is felfüggesztették a halálos ítéletek végrehajtását. A tárca illetékes hivatala azonban idővel úgy döntött, hogy az FDA-nek nincs hatásköre az alkalmazott szereket illetően.

Közleményében Barr hangsúlyozta, hogy ezzel a legsúlyosabb – és helyrehozhatatlan következményekkel járó – büntetéssel csak a legelvetemültebb, legveszélyesebb bűnözőket sújtják. 

Már csak emlék a párbeszéd az egykori ifjúsági szabadegyetemen, napjainkban már egyáltalán nem a nyitott gondolkodás fóruma.