felsőoktatás;ponthatár;

- Ma kiderül, kit vettek fel egyetemre

Este nyolckor kihirdetik az idei felsőoktatási ponthatárokat.

Eljött a nap, amit több mint 112 ezer jelentkező várt: ma este nyolckor kihirdetik az idei felsőoktatási ponthatárokat. Aggodalomra leginkább azoknak lehet okuk, akik a legnépszerűbb szakokon szeretnének állami ösztöndíjas helyet szerezni – ezeken a képzéseken magas ponthatárokra lehet számítani.

A felvi.hu adatai szerint idén is gazdaságtudományi képzésekre jelentkeztek a legtöbben, összesen 31 326-an, közülük több mint 25 ezren szeretnének államilag finanszírozott helyre bekerülni. Ezen a képzési területen a gazdálkodási és menedzsment szak bizonyult a legnépszerűbbnek, 10 348 jelentkezővel. Ők már tudhatják, sikerült-e a felvételijük, ezen a szakon ugyanis központilag előzetes ponthatárt határoztak meg, ami idén 400 pont. Tavaly erre a szakra mintegy 3 ezren tudtak bekerülni.

A második helyen a műszaki terület végzett, ezekre a képzésekre 19 910-en jelentkeztek összesen, közülük 6500-an mérnökinformatikusként szeretnének továbbtanulni (erre a szakra nem állapítottak meg előzetes ponthatárt). A legmagasabb központi ponthatárt a nemzetközi tanulmányok szak esetében húzták meg, legalább 455 pontot kell elérnie a maximális 500-ból annak, aki ide szeretne bekerülni.

A legnépszerűbb egyetemek listáján idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem szerezte meg az első helyet, 24 764 jelentkezővel. A második a Debreceni Egyetem, ide 16 502-en jelentkeztek. A harmadik helyen (15 596 jelentkező) a Szegedi Tudományegyetem végzett.

Tavaly mintegy 108 ezren jelentkeztek egyetemre és 75 ezren nyertek felvételt, államilag támogatott helyet 58 ezren szereztek. Noha a korábbi évhez képest ez enyhe növekedést jelentett, a továbbtanulók száma továbbra is mélyponton van, 2001-2011 között egyszer sem volt olyan alacsony a számuk, mint az utóbbi néhány évben. Az egyetemi felvételihez 2020-tól kötelezővé váló középfokú nyelvvizsga pedig a szakértők várakozása szerint tovább fogja szűkítheti a felsőoktatásba bekerülők számát.

Az amerikai vizsgálat egyértelműen megállapította, hogy magyar döntéshozók is érintettek a a korrupciós ügyben, a kormány és a hazai hatóságok mégis tétlenek.