Mindeddig nem lehetett különösebb panasz a kínai-cseh kapcsolatokra. Milos Zeman euroszkeptikus és közismerten oroszbarát cseh elnök ugyanis Peking nagy csodálója is, s ezt egyértelművé tette 2015 szeptemberében is, amikor a kínai fővárosban egyedüliként vett részt az Európai Unió politikusai közül a második világháború hetven évvel korábbi lezárása alkalmából rendezett parádén. Az előző évben pedig a világsajtót is bejárt kijelentést tett, mint fogalmazott, Pekingben azt tanulmányozza, „miként lehet gond nélkül felépíteni egy demokratikus társadalmat”. Zeman programjában idén is szerepelt kínai látogatás, áprilisban az Egy Övezet Egy Út tanácskozáson vett részt.
A Kína és a Cseh Köztársaság közötti remek kapcsolatokat azonban beárnyékolja egy legutóbbi incidens. A kínai külügyminisztérium szóvivője napokban tartott sajtóértekezletén azzal vádolta Zdenek Hrib prágai polgármestert, hogy megsérti Kína nemzeti szuverenitását. A városvezető, aki egyébként a Csehországban a népszerű Kalózpárt politikusa, kifüggesztette a városházára Tibet zászlaját, amikor annak egy képviselőjével találkozott a fővárosban. Azt is hozzátette, véget vet a Prága és Peking közötti testvérvárosi programnak, amely még az előző önkormányzat nevéhez fűződik. De ami különösen felháborította Peking illetékeseit: elutasította az egy Kína politikát, miközben sem a cseh kormány, sem az Európai Unió nem ismerik el független államként Tibetet, és formális diplomáciai kapcsolat sem létezik közöttük.
A kínai kulturális minisztérium több Prágába tervezett koncertet törölt, lemondták például a Prágai Filharmonikusok Pekingbe tervezett fellépését. A kínai külügyi szóvivő meg is erősítette, a prágai polgármester fellépése az oka annak, hogy a kínaiak számára miért nem számítanak szívesen látott vendégnek a cseh művészek.
Váratlanul azonban Andrej Babis miniszterelnök is éles bírálattal illette Kínát. Mint fogalmazott, a kabinetnek nincs lehetősége arra, hogy beleszóljon a prágai önkormányzat munkájába. Ezenfelül utalt arra is, hogy Kína nem teljesítette bizonyos befektetésekre vonatkozó ígéreteit. Tomás Petrícek szociáldemokrata külügyminiszter közölte, a kérdést mihamarabb tisztázni kívánja kínai kollégájával.
A Prágai Filharmonikusok sem akarják következmények nélkül hagyni a kínai döntést: kártérítést követelnek Pekingtől. A polgármester sem maradt adós a válasszal, a koncert lemondása után kifejtette, mindez alátámasztja azt, hogy Kína nem megbízható üzleti partner.
Hivatalos adatok szerint a kínai beruházások aránya az összberuházásokhoz viszonyítva egy százaléknál is kevesebb Cseh Köztársaságban. Prága kereskedelmi deficitje Kínával szemben 2017-ben elérte a 16,38 milliárd eurót, s bár pontos adatok nincsenek 2018-ból, a negatív trend folytatódott.