Nem mindennap járunk strandra, így akinek nincs emésztőszervrendszeri vagy táplálkozással összefüggő betegsége, alkalmanként lehet kicsit megengedőbb, de rendszert nem érdemes belőle csinálni, annál is inkább, mert mindig találhatunk egészségesebb alternatívát is – mondta Wolher Veronika, a Budai Egészségközpont dietetikusa a Népszavának.
Célszerű még otthon tartalmas, például teljes kiőrlésű, magas rozstartalmú pékárukból, zöldségekből álló reggelit enni, így napközben kevésbé leszünk éhesek és jobban ellenállunk a csábításoknak. Nem árt tudni, hogy egy-egy strandétel energiatartalma akár a napi szükséglet felét is kiteheti. Ha halmozzuk is az élvezetet, az a rengeteg plusz kalória bevitele mellett meg is terheli a melegben amúgy is meggyötört emésztőrendszert.
Zöldségbe burkolva
A szakember szerint már azzal is sokat segíthetünk, ha, amiből lehet, a zsírszegényebb változatot választjuk. Jobb, ha a zsíros vagy bő olajban sült ételekre nemet mondunk, de
Az is javít a helyzeten, ha zöldséget, friss salátát eszünk mellé, persze nem majonézes öntettel, hanem kevés olíva-, tökmag- vagy lenmagolajjal, friss fűszernövényekkel ízesítve.
A hamburgernek, hot-dognak nincs igazán kevésbé rossz változata, időnként ugyan ezek is beleférnek, de legalább friss salátakörettel együk. Ha pizzát ennénk, inkább paradicsomos alapút válasszunk és ne a tejszínes-tejfölös, négysajtos változatot. A sült kolbász is hívogató lehet, de kérjünk belőle kisebb darabot, viszont sok zöldséggel, savanyúsággal körítve, még jobb, ha saslikra cseréljük – ajánlja a dietetikus.
Sokan a hőség ellenére szívesen esznek gulyáslevest, de mivel zsíros, megterhelő étel, jobban járnának egy zöldséglevessel. Legyünk óvatosak az általában tejszínnel sűrített krémlevesekkel, mert egyrészt zsírosak, másrészt könnyen megromlanak a nagy melegben, ezért a legjobb, ha otthonról hozunk vizes alapú zöldség- vagy gyümölcsturmixot, mert ezek a folyadék mellett az izzadással elvesztett ásványi anyagokat és a vitaminokat is pótolják.
A rántott ételeket inkább kerüljük, egészségesebb ha roston vagy grillezett formában készült húst, zöldséget vagy akár sajtot választunk a strandbüfében. A zsírszegénység jegyében inkább a baromfit részesítsük előnyben a sertés helyett. A hekk olykor belefér, főleg, ha roston sütve, és mustár, ketchup, majonéz helyett sok salátával, zöldséggel esszük. A bő olajban sült burgonyánál jobb választás a rizs, de egészítsük ki zöldséggel, sok salátával vagy savanyúsággal is.
Kötelező elemek
A legjobb, ha simán elmegyünk a különféle öntettel tálalt, bő olajban sült, apró fánkok mellett, mert ezek – feleslegesen - terhelik az emésztőrendszert és rengeteg plusz kalóriabevitelt is eredményeznek, forduljunk inkább a – nem agyonsózott - főtt kukorica felé. Klasszikus és kihagyhatatlan stranddesszert a palacsinta. Nem tetézzük a „bűnt”, ha a pudingos, nutellás, tejszínes, öntetekkel is meglocsolt változat helyett üres vagy túrós palacsintát kérünk, illetve „csak” gyümölcsöt halmozunk rá. Gofri esetében is törekedjünk a minél könnyebb, gyümölcsös változatra. A fagylaltból, jégkrémből is ajánlott mértéket tartani, a dietetikus szerint bőven elég egy napra 2 gombócnyi mennyiség.
Nassolásra burgonyachips, popcorn helyett vigyünk magunkkal pucolt, szeletelt zöldségeket és natúr, sótlan olajos magvakat; pár szem dió, mandula hozzájárul a bőr egészségéhez is. Csomagolhatunk zabos vagy korpás kekszet, zöldségeket, sőt akár teljes kiőrlésű, vagy rozskenyérből készült szendvicset valamilyen sovány felvágottal és sok zöldséggel, így akár el is kerülhetjük a büféket. A gyümölcs ideális frissítő, vihetjük magunkkal hűtve, fagyasztva, de már sok strandbüfében kapható is.
Igyunk, vizet!
A sok cukros, „bubis” üdítő a rengeteg felesleges kalóriabevitel mellett azért sem jó választás, mert a szénsav hamis teltségérzetet kelt, így nem tudunk annyi folyadékot inni, mint amennyire a szervezetnek szüksége lenne, ezért a szénsavmentes ásvány- vagy a csapvíz mellett döntsünk inkább. A gyümölcslevek nem a legmegfelelőbbek a folyadékpótlásra, a többségük hozzáadott cukrot tartalmaz, ami szintén plusz kalóriát jelent. Ha mégis innánk, vízzel hígítsuk, de jobb alternatíva lehet, ha hűtött, cukrozatlan gyümölcsteát viszünk magunkkal. Nem árt tudni, hogy a zöld- és a fekete tea vizelethajtó hatású.
A közkedvelt limonádé sem az igazi, mert legtöbbször cukorral, vagy sziruppal ízesítik, a benne ázó citrom-, vagy narancshéjat pedig felületkezelő anyaggal vonhatják be, ami folyadék hatására kioldódhat és a szervezetbe kerülhet. Érzékenyeknél a citromhéjban koncentrálódó illóolajak fényérzékenységet, kiütéseket, allergiát is okozhatnak. Érdemes inkább külön kérni a citromot vagy a levét, de még jobb az otthon készített változat, hiszen mentalevéllel, citromfűvel, gyömbérrel, de akár zöldségekkel: uborkával, zellerrel, sőt gyümölcsökkel is ízesíthetjük. A jégkásák, bár csábítónak tűnnek, a sok cukor mellett mesterséges ízfokozót, színezéket tartalmaznak. Házi készítéséhez viszont csak gyümölcsökkel, mentalevelekkel ízesített és díszített jégkockára és fagyasztott gyümölcsre van szükség, ezekből változatos, finom, mindenmentes frissítőt darálhatunk – mondta Wolher Veronika.
Az energiaitalokat jobb elfelejteni, koffein- és taurintartalmuk miatt megemelhetik a vérnyomást. Kánikulában a szív- és érrendszer amúgy is nagy terhelésnek van kitéve, nem célszerű ezekkel fokozni, ráadásul vizelethajtó hatásuk is van. Ez az egyik baj az alkohollal is, ezért jobb, ha azt is legfeljebb mértékkel isszuk.
A dietetikus megjegyezte, nem árt, ha a strandolás nem csak az evésről szól, azt javasolja, mozogjunk minél többet, az élvezeti értékén túl ezzel is elősegítjük a feleslegesen bevitt kalóriák elégetését.