Oroszország;Vlagyimir Putyin;

- Nem akarja a duma elnöke, hogy Putyin utódja is úgy nevezze ki minisztereit, mint ahogy Orbán teszi

2024-ben lejár az orosz elnök mandátuma, aki aztán a parlamentben folytathatja. Ezt megelőzően növelné a törvényhozás szerepét annak elnöke.

Alkotmánymódosításra, a törvényhozás szerepének növelésére tett javaslatot a Parlamensztkaja Gazeta című lapban szerdán megjelent cikkében Vjacseszlav Vologyin, az állami duma (alsóház) elnöke. Vologyin szerint

a parlamentnek minimum arra kellene lehetőséget kapnia, hogy részt vegyen a kormány minisztereinek kiválasztásában, amihez módosítani kellene az alaptörvényt.

A honatyák szavazatukkal jelenleg csak a miniszterelnök személyét és az általa összeállított kabinetet erősítik meg.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a parlamenti lapban megjelent írást Vologyin "magánvéleményének" minősítette, ugyanakkor azt mondta, hogy "a legmagasabb szintű vezetés egyik tagjának" cikke széles körben visszhangot keltett és alapja lehet a vitának. A házelnök ugyan csak kisebb, a hatalmi ágak egyensúlyát meg nem bontó, "célzott" módosítások szükségességéről írt, és nem tett említést az elnöki utódlás kérdéséről, a sajtóban megjelent vélemények azonban Vologyin kezdeményezését összefüggésbe hozták azzal, hogy

Vlagyimir Putyin elnöknek 2024-ben lejár a mandátuma, és ezt követően már nem választhatják újra.

A Bloomberg amerikai hírügynökség a hónap folyamán korábban jól értesült moszkvai forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a Kreml fontolóra vette a választási törvény módosítását, hogy a törvényhozásban biztosítsa a hanyatló népszerűségű kormánypárt, az Egységes Oroszország alkotmányozó többségének fenntartását. A nagy figyelmet keltett írás szerint ennek segítségével meg lehetne növelni a miniszterelnök hatáskörét, amely tisztséget elnöki ciklusának lejárta után Putyin vehetne át.

Egy szélsőjobboldali gondnok ügyében mondta ki az általánost a német munkaügyi bíróság, bár az ítélet még nem lépett jogerőre.