Ingatlan;KSH;építőipar;lakásépítés;

- Erős kezdés után megtorpant az építőipar

Erős évkezdés után májusban lelassult az építőipar bővülése. Eközben felpörgött az újlakások átadása: a vevők már másfélszerannyi hirdetésből válogathatnak, mint tavaly ilyenkor.

A tavalyi erős május után az idei csapadékos időjárás miatt jelentősen lelassult az építőipari termelés növekedése. Igaz, ez még mindig 26 százalékos bővülést jelent tavalyhoz képest, áprilishoz viszonyítva ugyanakkor 0,6 százalékkal csökkent a termelés – derül ki a KSH legfrissebb számaiból.

Az épületeknél ipari és raktárépületek építése, az egyéb építményeknél pedig továbbra is út- és vasútépítések eredményezték a növekedést. Nagy értékű szerződéseket májusban elsősorban útépítésekre kötöttek.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője a megtorpanás ellenére - figyelembe véve az év eleji kiugró lendületet is - mintegy 30 százalékos éves növekedésre számít az ágazatban. Úgy véli: az idén többek közt az újlakások átadási hulláma fogja húzni az építőipart, hiszen a szektor legalább 25 ezer lakás elkészültére számít. Emellett a budapesti irodapiacon 700 ezer négyzetméter már megvalósítási fázisához ért, ami szintén érdemi átadási hullámot hoz a következő években. Az építőipart ezen felül a feldolgozóipari beruházások, szálloda fejlesztések, állami beruházások, valamint az uniós támogatással épülő beruházások is támogatják. Kormányzati források szerint a következő években akár 25 ezer milliárd forint rendelés is érkezhet az építőiparba. 

A lakásátadási hullám már meg is kezdődött: július közepén 46 százalékkal több újlakás-hirdetésből válogathattak a vevők, mint egy évvel korábban. Ebben nagy szerepet játszik, hogy már csak év végéig lehet a kedvezményes 5 százalékos áfával értékesíteni ezeket az ingatlanokat, a fejlesztők így belehúztak a projektekbe. Még így sem beszélhetünk igazán jelentős kínálatról: a községekben például több mint másfélszeresére ugrott ugyan a hirdetések száma, de ez csupán 500 hirdetést jelent. Budapesten 29 százalékos növekedés történt, ami 3 ezer hirdetést takar, a megyei jogú városokban pedig 44 százalékkal bővült a kínálat, ez 856 hirdetést jelentett. A valós kínálat ennél ugyanakkor némiképp szélesebb lehet, hiszen - mint arra Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője rámutatott - a társasházaknál a beruházók csak a típuslakásokat hirdetik meg, nem az összes lakást.

Az első negyedévben országos átlagban egyébként 3,7 átadott újlakás jutott 10 ezer lakosra, az eloszlás azonban korántsem egyenletes. Győr-Moson Sopron megyében 13,6 újlakással számolhatott a 10 ezer lakos, Szabolcsban, Tolnában és Borsodban viszont csupán egy féllel.

A kereslet növekedése pedig egyelőre nem tartott lépést a kínálat bővülésével, júniusban kifejezett megtorpanás volt érzékelhető. Júliusban ugyanakkor véget ért a kivárási időszak, ami Balogh László szerint egyértelműen a július 1-jétől elérhető családtámogatásoknak volt köszönhető. Eközben az árak is feljebb mentek. Az újlakásokat átlagosan 856 ezer forintos négyzetméteráron kínálják Budapesten, ami 19 százalékos növekedés tavaly óta. A megyeszékhelyeken és megyei jogú városokban 20 százalékos volt a drágulás, egy négyzetmétert átlagosan 491 ezer forintot kérnek az eladók.   

Brüsszel hallgatólagos jóváhagyásával megkerülheti az uniós energiaszabályokat a Mol a magyar-szlovák gázvezeték felvásárlása során. Pénz legkorábban szeptemberben mozoghat.