kutatás;MTA;CEU;Szabad szemmel;

- Financial Times az MTA-ügyről : Stratégiát még nem mutatott, csak csonkolt a magyar kormány

Máris jó páran elmentek a kutatóhálózat szakemberei közül, újakat pedig ilyen körülmények között nehéz rávenni, hogy jöjjenek.

Bírálók az erő megnyilvánulásának minősítik, hogy a magyar kormány átveszi a tudományos élet irányítását, ideértve a terület finanszírozását és az illetékesek kinevezésének jogát, írja a Financial Times. A hatalom ellenőrzése alá vonja az ország vezető kutató intézeteit, függetlenül attól, hogy mit akar az MTA, illetve a több ezer szakember. Az ellenzék szerint a lépés sérti a tudomány szabadságát, Áder János államfő mégis aláírta a törvényt.

Böhm Gergely, az Akadémia Nemzetközi Kapcsolatok Főosztályának vezetője azt mondja, idáig még nem láttak semmiféle összefüggő tervet vagy stratégiát. A lépés újfent csak azt tükrözi, hogy Orbán Viktor rá akarja kényszeríteni akaratát bizonyos intézményekre. A CEU azt közölte, hogy távozásra kényszerítették. Ezzel párhuzamosan csaknem 500 orgánumot fogtak össze egyetlen, kormánypárti alapítványba.

Kulturális szervezetek úgy érzik, hogy egyre szűkül a szólásszabadság tere. A kormány ezzel szemben azt állítja, hogy javítani kell a kutatások hatékonyságán. Lovász László szerint azonban a döntés sérti az európai elveket és olyan környezetet teremt, ami alkalmatlan a tudomány szemszögéből. Krekó Péter politológus azzal magyarázza az újabb fejleményt, hogy az Orbán-rezsimnek fóbiája van mindennel szemben, ami független és autonóm. Böhm Gergely azt teszi hozzá, hogy máris jó páran elmentek a szakemberek közül, újakat pedig ilyen körülmények között nehéz rávenni, hogy jöjjenek. A reform azonban kudarcra van ítélve, mert a tudományos közösség nem hajlandó támogatni.