;

földgáz;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;

Oroszországot vonzóvá teszi a propaganda. FOTÓ:

- A földgáz-üzlet miatt halogathatja Orbán a találkozót Putyinnal

Egyes szakértők szerint a kémközpontnak csúfolt orosz Nemzetközi Beruházási Bankkal is azért ennyire előzékeny az Orbán-kormány, hogy halogathassa a gáz-kérdés lezárását.

2013-tól 2017-ig minden év januárjában vagy februárjában találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, háromszor Moszkvában és kétszer Budapesten. Tavaly elmaradt az év eleji találkozó, hivatalosan a mindkét országban zajló választási kampány miatt, viszont az év második felében kétszer is pótoltak: júliusban és szeptemberben is tárgyaltak Moszkvában. 2019-re viszont még nem tűztek ki találkozót, írja a 444.hu, hozzátéve:

a halogatás ezúttal magyar érdek.

Információik szerint a magyar fél nem sürgeti a megbeszélést, míg az orosz oldalon volna igény arra, hogy legalább a földgázzal kapcsolatos kérdésekben szülessen egy új megállapodás. Oroszország erőlteti, hogy új, hosszú távra szóló szerződést kössön vele Magyarország földgázvásárlásról. A magyar kormánynak pedig az a hivatalosan is kimondott célja, hogy minél több helyről szerezzen be gázt, versenyeztetve a lehetséges eladókat, egyik mellett sem elköteleződve. A portál úgy tudja, 

az orosz fél azzal fenyeget, hogy ha nem lesz új hosszú távú szerződés, akkor nem tudják garantálni, hogy mindig lesz elég gáz, és azt sem, hogy kiszámítható áron adják-e majd.

Az oroszok ezért tavaly sürgetni kezdték az Északi Áramlat 2 mellett egy déli vezeték építését is, ami Törökország felől, Bulgárián és Szerbián át hozna gázt Magyarországra. Kérdés, hogy a két új, orosz gázra tervezett vezeték közül megépülhet-e valamelyik előbb, mint hogy Magyarország új forrásokhoz jusson. Egyrészt a nyugati források elvben már most is elérhetők lennének, csakhogy a Gazprom elkezdte a 2030-as évek közepéig kibérelni azokat a vezetékeket, amelyeken keresztül Németország, Csehország és Szlovákia felől a norvég vagy holland mezők gáza ide jöhetne. Számít a magyar kormány arra is, hogy Horvátországban felépül az LNG-terminál, amin keresztül amerikai vagy katari gáz jöhetne a régióba, bár ez még kevés lenne az orosz import kiváltásához. A legígéretesebb terv a Fekete-tenger mélyén lévő román mezők gázának ideszállítása volna, csakhogy az a beruházás is csúszik.

Ebben a versenyhelyzetben a magyar kormány érdeke az, hogy addig húzza egy hosszú távú szerződés aláírását az oroszokkal, amíg a román kitermelés elindul, és így már vissza lehessen utasítani az orosz ajánlatot.

Az oroszoknak pedig az az érdekük, hogy akadályozzák az alternatív források kiépülését, és a saját új vezetékeik elkészülését sürgessék. Egyes szakértők véleménye szerint a magyar kormány azért is ennyire előzékeny az orosz hátterű, kémközpontnak is tartott beruházási bank Magyarországra telepítésével, hogy az energetikai témák lezárását könnyebb legyen halogatni.

A paksi bővítés ügye sem igazán halad, de szakértők szerint ez fáj kevésbé az oroszoknak a két nagy ügy közül. Az sem biztos, hogy az orosz államnak lenne most pénze a paksi építkezés finanszírozására; az állami alapnak, melyből a hitelt nyújtanák, kevesebb, mint a fele van csak meg.

Nem éppen kíméletes módszert választottak az eszméletlen férfi megmozdítására.