Az év feltehetően legnagyobb magyarországi gazdasági ügyletéről kötött előzetes megállapodást a Magyar Telekom Nyrt., a Mészáros Lőrinc kisebbségi tulajdonában lévő informatikai céggel, a 4iG Nyrt.-vel, mely társaság főtulajdonosa 40,2 százalékos részesedéssel, a felcsúti milliárdossal szoros üzleti kapcsolatban álló Jászai Gellért elnök-vezérigazgató. A tranzakció sikeres zárásával a Magyar Telekom és a 4iG partnerségre lép a nagyvállalati és közszféra telekommunikációs szolgáltatásainak értékesítésében - jelentették be kedden. A tranzakció még az idén lezárulhat.
A Mészáros-közelbe került T-Systems csak idén megközelítőleg 5 milliárd forint közbeszerzést nyert el állami és önkormányzati szereplőktől, továbbá, jelenleg három állami szerződéssel 45,5 milliárd forintért működtet rendszereket. A 168 Óra úgy összegzi, jelenleg az alábbi jelentősebb rendszerek tartoznak a 4iG és a T-Systems által elnyert közbeszerzésekhez:
a Nemzeti Választási Iroda elektronikus választási rendszerének üzemeltetése, adatbiztonsága (T-Systems);
a Nemzeti Adó és Vámhivatal hálózatbiztonsági fejlesztései (T-Systems);
az Állami Egészségügyi Ellátó Központ e-receptek és az e-beutalók kiállításához szükséges 90 ezer darab kártyaolvasója (T-Systems);
a Microsoft szoftverek és az Oracle szoftverek nagyszámú lincencelése közbeszerzéseken (T-Systems+4iG);
Fővárosi Utastájékoztatási Rendszer, azaz a Futár működtetése (T-Systems);
a BKK jegyrendszerének fejlesztése (4iG+T-Systems); és
a budapesti BUBI-közbringarendszer szoftverének üzemeltetése (T-Systems).
Konzorciumban a 4iG nyerte el a legális dohánytermékek útját a termelőtől a boltig követő Dohánytermék-azonosító Informatikai Rendszer kiépítésének és ötéves működtetésének a feladatát is, négymilliárd forintért.
A 24.hu értesülései szerint már akkor felmerült a leányvállalat eladása, amikor – tavaly szeptember után ismét – Orbán Viktor márciusban személyesen tárgyalt a T-Systemst tulajdonló Telekom vezetésével. Az ügylettel az egyébként is közbeszerzések tömkelegét nyerő 4iG lényegében megkerülhetetlenné vált a magyar közigazgatásban, az állami és önkormányzati cégeknél.