Ukrajna;

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter beszél az Ukrajnában megindított reformfolyamatokról tartott torontói konferencián 2019. július 2-án

- Újabb magyar-ukrán diplomáciai csörte

Jehor Bozsok ukrán külügyminiszter-helyettes csütörtökön, július 4-én bekérette Íjgyártó István rendkívüli és meghatalmazott magyar nagykövetet, hogy magyarázatot követeljen Szijjártó Péter torontói kijelentéseire – közölték a kárpátaljai magyar portálok a kijevi ukrán média jelentése alapján.

Az eseményről Twitter üzenetben számolt be az ukrán diplomáciai ideiglenes vezetője, Boszok is, aki Pavlo Klimkin lemondása következtében vált a külügyi tárca vezetőjévé. A magyar nemzeti hírügynökség szabad hírfolyamának beszámolói között azonban egyelőre hiába keressük az erről szóló hírt, holott annak kiváltó okáról egy nappal korábban részletesen beszámolt.

„Meghívtam Íjgyártó Istvánt és arra kértem, magyarázza meg Szijjártó miniszter jelzéseinek logikáját az ukrán reformok kérdéseiről rendezett torontói konferencián. Hangsúlyoztam az előre- és nem hátratekintő megközelítés alkalmazásának szükségességét az ukrán–magyar kapcsolatok fejlesztésében”– írta Twitter bejegyzésében Bozsok.

Az ukrán külügy elsősorban azt kifogásolta, hogy Szijjártó Péter Torontóban kijelentette, Petro Porosenko korábbi ukrán államfő és csapata magyarellenes politikát folytatott, valamint azt, hogy a magyar külügyek vezetője bírálta az ukrán nyelvtörvényt és oktatási törvényt. A beszámolók szerint az ideiglenes ukrán külügyminiszter közölte Íjgyártó István magyar nagykövettel, hogy csodálkoznak Szijjártó kijelentésein, hiszen Kijev mindent elkövet azért, hogy helyrehozza kapcsolatait Magyarországgal. Az ukrán fél még abba is belement Bozsok szerint, hogy teljesítse a Budapest által kifogásolt oktatási törvény módosítására tett javaslatokat, beleegyezett a velencei bizottság döntése teljesítésébe, ennek ellenére a magyar külpolitika nem hajlandó változtatni hangnemén. Sőt, egyelőre azokra a magyar-ukrán kapcsolatok javítását célzó konstruktív javaslatokra sem kapott választ, amelyeket májusi budapesti látogatása során tett. (Az ukrán oktatási és nyelvtörvényt más európai uniós országok is bírálják, akárcsak az Ukrajnában élő minden nemzeti kisebbség, ám egyetlen ország sem folyamodott Ukrajna euroatlanti integrációs törekvéseinek blokkolásához a nemzetközi színtéren.)

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Torontóban az ukrajnai reformfolyamatról szóló konferencián nevezte magyarellenesnek Porosenko elnök politikáját hozzátéve, hogy Volodomir Zelenszkij új reményt jelent arra, hogy Ukrajna nem fog magyarellenes politikát folytatni. Szijjártó szerint az új ukrán elnök nyilatkozatai biztatóak, de csak óvatos optimizmusra adhatnak okot. Leszögezte, Magyarország akkor fog hozzájárulni a NATO-Ukrajna bizottság következő összehívásához, amelyet az utóbbi időben blokkolt, ha Zelenszkij végrehajtja azokat a jogi változtatásokat a parlamenti választások után, amelyek nyomán a magyar nemzeti közösség visszakaphatja korábbi jogait. Ebben az esetben Magyarország kész átfogó gazdasági együttműködési tervet is végrehajtani Ukrajnával. Ezen felül száz ösztöndíjat biztosítanának ukrán hallgatóknak magyarországi egyetemeken. Újraélesztenék a gazdasági és környezetvédelmi vegyes bizottságok működését, valamint folytatnák a kárpátaljai gazdasági fejlesztési programot.

Nem kell többé kampányfinanszírozási gondokkal küszködniük a bolgár pártoknak, csütörtökön ugyanis a szófia parlament megszavazta azt a kezdeményezést, amely zöld utat ad a politikai pártok magánforrásokból érkező korlátnak finanszírozásának és lehetővé teszi, hogy jogi személyek illetve magánszemélyek egyaránt adományozhassanak számukra.