Az Oroszországgal való kapcsolatok újraindítását, ezen belül elsősorban az uniós szankciók eltörlését szorgalmazta az Európai Unió új vezetőitől Vlagyimir Putyin orosz elnök a Giuseppe Conte olasz miniszterelnökkel csütörtök este tartott sajtótájékoztatón Rómában.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók "egyik félnek sem váltak hasznára". Kifejtette, hogy a nyugati országok több milliárd dolláros exportról, és az EU a legjelentősebb és legközelebbi földrajzi partneréről mondott le a szankciók miatt. Az EU és Oroszország közötti kapcsolatok rendezésében kulcsfontosságának nevezte az Európai Bizottság új elnökének jelölt Ursula von der Leyen szerepét. Hozzátette, hogy a Brüsszellel való kapcsolatok helyreállítása és a megszorító intézkedések eltörlése érdekében Moszkva kész teljesíteni a "rá eső részt".
Ukrajnával kapcsolatban kijelentette, hogy Oroszország itt is kész megtenni az első lépést, mivel Moszkva már megszokta, hogy - mint fogalmazott - "az első lépést mindig nekünk kell megtenni". Az orosz elnök az Egyesült-Államok és Kína közötti kereskedelmi megállapodást sürgette, amely nélkül szerinte az egész világkereskedelem veszélybe kerül.
Venezuelában kizárta a katonai fellépést, kijelentette, hogy a külső beavatkozás is csak súlyosbítaná a latin-amerikai ország helyzetét, ehelyett párbeszédet és demokratikus választásokat javasolt. Vlagyimir Putyin hangsúlyozta a hivatalban lévő venezuelai elnökkel, Nicolas Maduróval való barátságát, aki az ENSZ szerint kínzással és kivégzésekkel hallgattatja el az ellenzéket. Anélkül, hogy kiejtette volna a magát ideiglenes elnöknek kinevező Juan Guaidó nevét, vele kapcsolatban azt mondta, hogy az "utcán kiáltotta ki magát Isten előtt elnöknek, de az Úr eddig erre nem adott választ".
Az Oroszországi Föderáció elnöke Líbiában azonnali tűzszünetet szorgalmazott a felek között, aggodalmát fejezve ki a szíriai Idlib térségéből a líbiai harctérre átszivárgó idegen harcosok miatt. Ezek Putyin szerint fenyegetést képviselnek, mivel Líbiából akármerre továbbjuthatnak. Az orosz elnök kijelentette, Líbia egy "elpusztított" ország, amelynek stabilitását a NATO semmisítette meg. Hozzátette, hogy Moszkva a líbiai nemzeti egységkormányt vezető miniszterelnököt Fájez esz-Szarrádzs és a vele szemben álló Halifa Haftár tábornokot is támogatja - utóbbi hadserege egyébként éppen a héten bombázott le egy menekülttábort, ahol aztán az egységkormány emberei is beszálltak a menekültek lemészárlásába, kézifegyvereikkel.
Giuseppe Conte olasz kormányfő hozzátette, hogy a líbiai helyzet éleződése a humanitárius válság és a terrorizmus erősödéséhez vezethet, valamint veszélybe sodorja a térség energetikai biztonságát. A római kormány vezetője azonnali nemzetközi fellépést sürgetett a líbiai helyzet tartós stabilizálására. Conte az új ukrán elnök Volodimir Zelenszkij megválasztását lehetőségnek nevezte a térségbeli feszültségek rendezésére. Az olasz kormányfő kiemelte, hogy Oroszország "megkerülhetetlen" partnernek számít a nemzetközi biztonság fenntartásában.
A Vlagyimir Putyin tiszteletére adott díszvacsorán a két olasz miniszterelnök-helyettes, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője Luigi Di Maio és a Ligát vezető Matteo Salvini is részt vett. Salviniről Vlagyimir Putyin az olasz sajtónak úgy nyilatkozott, folyamatos kapcsolatban állnak egymással.