Irán;Egyesült Államok;kémkedés;

- Amerikai kémek elfogásával henceg Irán, az ügyészség kivégeztetné őket

A halálos ítéletekkel való fenyegetőzést megelőzően, hétfőn azt jelentette be Irán: a 2015-ös atomalkuban megengedettnél több dúsított uránt halmozott fel.

"Több tíz" amerikai kém leleplezését jelentette be még tavaly augusztusban Irán. Állítólag zömében kettős állampolgárok, akiket a hadseregben és nukleáris létesítmények körül fogtak meg a rezsim emberei. Egyiküket, a védelmi minisztérium korábbi alkalmazottját már júniusban ki is végezték az ország állítása szerint. És így járhatnak a többiek is, írja a Reuters.

Az iráni ügyészség halálos ítélet kiszabását kéri több tavaly elfogott "kémre" is

- hangzott el kedden az állami médiában. Az állítólagos ügynökök közül két személy pedig "hosszú börtönbüntetést" kapott.

Az Egyesült Államokkal Donald Trump színre lépése óta napról napra egyre feszültebb az iráni rezsim viszonya. A halálos ítéletekkel való fenyegetőzést megelőzően, hétfőn azt jelentette be Irán: a 2015-ös atomalkuban megengedettnél több dúsított uránt halmozott fel.

KémgyíkokAmi az elfogott "amerikai kémeket" illeti, a tapasztalatok azt mutatják, hogy erősen kétséges, hogy valóban azok-e, amiknek a rezsim mondja őket. Az országot irányító Ali Hoszajni Hámenei vezető katonai tanácsadója tavaly februárban azzal a nyilvánvaló képtelenséggel állt elő, hogy sivatagi hüllőket, köztük gyíkokat és kaméleonokat használt az Egyesült Államok az iráni nukleáris létesítmények felderítésére. A nevetséges állítást az teszi tragikussá, hogy hozzátette: a nyugati kémügynökségek gyakran használnak fel turistákat, tudósokat és civileket, de a hatóságok résen vannak, és egymás után tartóztatják le az állítólagosan pecázó párokat és más, gyíkokat szállító személyeket. Mindezt egy kémkedéssel vádolt tudós és környezetvédő aktivista halálának apropóján fejtegette. Az iráni-kanadai származású Kavous Seyed Emami tisztázatlan körülmények között halt meg a börtönben, állítólag öngyilkos lett.

Olyan megoldás körvonalazódik az uniós csúcstalálkozón, amely elfogadható lehet a tagállamok többségének.