Málta;Nacsa Lőrinc;Daphne Caruana Galizia;

- Nacsa Lőrinc: A Daphne-ügy támadás a máltai jogállam ellen

Kacifántosan magyarázta a KDNP képviselője, hogy a kormány emberei miért utasították el a máltai újságírónő meggyilkolásának részletesebb vizsgálatát.

Megdöbbentő módon leszavazta a Fidesz-KDNP négy politikusa az Európa Tanácsban, hogy az eddiginél részletesebb vizsgálatot folytassanak le 2017 októberében felrobbantott máltai oknyomozó újságírónő Daphne Caruana Galiza meggyilkolása miatt.

A döntést előbb nem is kommentálták, majd az egyik nemmel szavazó képviselő, a KDNP-s Nacsa Lőrinc pénteken mégis adott valamiféle magyarázatot: kérdéseinkre Nacsa egy Facebook-poszttal felelt – és lényegében ugyanezt a hivatalos választ küldte el nekünk a KNDP sajtóirodája is

„Mi is ugyanúgy sürgetjük Daphne Caruana Galizia meggyilkolásának kivizsgálását, mint mások. Ugyanakkor felháborítónak tartjuk, hogy a szóban forgó határozati javaslat arra használja fel ezt a tragikus esetet, hogy támadást indítson az Európa Tanács egyik tagállama, Málta ellen. A szövegnek alig ötöde foglalkozik az újságírónő meggyilkolásával, ami csak ürügy arra, hogy politikai támadást intézzenek a szigetország ellen, megkérdőjelezzék jogállamiságát. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése egy politikai testület, ennélfogva politikai, nem pedig jogi véleményt képes kinyilvánítani” – írta és üzente Nacsa Lőrinc; a többiek – Németh Zsolt, Csöbö Katalin, Tilki Attila – nem is reagáltak megkeresésünkre.

A jogállamot védte, ezért halt meg

A kormánypárti válasz azért is abszurd, mert Daphne Caruana Galizia nyomozása és későbbi kivégzése is szorosan összefügg a meggyengült máltai jogrenddel, és a helyi politikai elit korrupciós ügyeivel. 

Az újságírónő információi szerint Joseph Muscat máltai miniszterelnök és neje is érintett a Panama Papers néven ismert offshore-botrányban. Meggyilkolása előtt arról írt, hogy a máltai kormány a magyar letelepedési kötvényhez hasonlóan gyanús mutyiba keveredett: kétes hátterű külföldiek kaphattak befizetés fejében útlevelet Máltán, amivel aztán bárhova utazhattak a nagyvilágban.

Feltűnnek azeri barátaink is

hvg.hu cikke szerint a vásárlók között volt Alijev elnök néhány családtagja, és az azeri oligarchia sok jeles képviselője is.

Jó észben tartani, hogy az Orbán-kormány kifejezetten barátian viszonyul az azeri diktátorhoz – annyira, hogy 2012-ben a nálunk fogvatartott baltás gyilkost, Ramil Szafarovot is kiadták nekik, bár tudhatták, hogy ott nemzeti hősként kezelik majd a férfit. Mit ad Isten, az Átlátszó megtudta, hogy pont abban az időszakban érkezhetett kilencmillió dollár egy titokzatos, azeri politikusokhoz köthető cég magyarországi bankszámlájára. A számlatulajdonos offshore céget 2015-ben aztán felszámolták, a pénznek pedig gyakorlatilag nyoma veszett. 

A kommunikációs szakember helyére július elsejétől Valentínyi Katalint nevezik ki.