A sarokcsontot a vádli izmaival összekötő Achilles-ín több ok miatt is megsérülhet, szakadhat, fájhat, ami számos mozgásnál okozhat kényelmetlenséget. Az Achilles-ín gyulladás (tendinitis) viszonylag gyakori probléma, amelyet megelőzni érdemes, kezelni fontos – mondta Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
Két fő típusa ismert, a gyakoribbnál az ín középső része gyullad be, de ritkábban az is előfordul, hogy az alsóbb részét érinti a gyulladás. Ez jellemzően a több éven át tartó, intenzív edzés következményeként jelentkezik, például hosszútávfutóknál. Alapvetően mindkét típus jellemzően a túlterhelés, és kevésbé egy konkrét sérülés hatására alakul ki. Főbb rizikófaktorai: az edzés intenzitásának túl gyors emelkedése, a nem megfelelő sportcipő használata, a hosszabb időn keresztül végzett túl gyakori vagy túl intenzív, rosszul felépített edzés, de akár lábdeformitás, például lúdtalp, túlsúly, idősödés és bizonyos antibiotikumok szedése is.
Az Achilles-ín gyulladás jellemző tünete a saroknál és a vádliban tapasztalható fájdalom és merevség, ami már reggel, felkelésnél jelentkezik, majd mozgás hatására erősödik. Van, hogy a lábfejben is jelentkezik fájdalom és az ín mentén a boka meg is dagadhat. Kimondottan nagy fájdalommal jár, ha az ín tapadási pontja alatt csontkinövés jelenik meg.
A diagnózishoz szükség lehet akár képalkotó módszerekre is, hogy kiderüljön, ínszakadás okozza-e a tüneteket. Gyulladás esetén az első és legfontosabb teendő a pihentetés, ami még véletlenül sem fekvést jelent. Érdemes olyan tevékenységet találni, főleg sportolóknak, amely nem terheli túl az Achilles-ínt, vagyis például a futást ideiglenesen úszásra vagy elliptikus tréner használatra cserélni – hangsúlyozta a szakorvos. A gyors segítség érdekében meg lehet próbálkozni nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel, és bizonyos esetekben a helyileg alkalmazott szteroid tartalmú injekciók is csökkenthetik a gyulladást.
Segíthetnek a fizikoterápiás kezelések, például a lágylézer kezelés, nem javuló panaszok esetén pedig sebészi beavatkozásra is szükség lehet, amely során eltávolítják a gyulladás során keletkező kötőszövetet és helyreállítják a károsodott inat. Emellett fontos a funkcionális gyógytorna és a megfelelően felépített edzés, amelyhez érdemes akár sportorvos segítségét is kérni.