A hosszan tartó, látszólag ok nélküli fájdalommal járó komplex regionális fájdalomszindróma (CRPS) nagyobb sérülések, műtétek után alakul ki, gyakran elviselhetetlen, a jelenlegi fájdalomcsillapító kezelésekre nem reagáló, súlyos depressziót eredményező, tartós szenvedést okozhat. A fájdalom mellett sok esetben a helyi gyulladás tünetei sem csillapodnak, így már régóta sejtik a kutatók, hogy az idegrendszer mellett a gyulladásos és autoimmun folyamatoknak is fontos szerepük lehet a kialakulásában - olvasható az MTA közleményében.
Ezt a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában és az Általános Orvostudományi Kar Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetében dolgozó Helyes Zsuzsanna és a Liverpooli Egyetemen Andreas Goebel kutatócsoportjainak közös tanulmánya mutatta meg 2014-ben. A kutatók immunglobulinokat – vagyis az immunrendszer aktivitásáért felelős fehérjéket – vettek le CRPS-ben szenvedő betegektől, és kísérleti egereknek adták őket. Az eredmény: kis sérülést követően az állatokban is kialakult a hosszan elhúzódó fájdalom, az egészséges emberek immunglobulinjaival kezelt egerekben pedig nem tapasztaltak ilyet.
A kutatás korábban alapvetően a fájdalom perifériás folyamataira, az érzőideg-végződések működésére irányult. A pécsi, budapesti és liverpooli kutatók most megjelent közös cikke azonban konkrét terápiás lehetőséget is felvázol, amely akár pár éven belül segíthet enyhíteni a rendkívüli szenvedést okozó tünetegyüttest.
A most publikált eredmények más, korábban megmagyarázhatatlannak tűnő tünetegyüttesek okainak felderítésére is alkalmasak lehetnek.
További részletek itt olvashatók.