hulladék;szennyvíziszap;

Képünk illusztráció!

- Hulladéklerakó-nagyhatalom lettünk: Magyarországra hozzák a horvát szennyvíziszap jelentős részét

Mesés összegeket keresnek a magyar magánvállalkozások a szennyvíztisztítás során keletkező bűzös masszán.

Tavaly több mint 41 ezer tonna szennyvíziszapot szállítottak Horvátországról Magyarországra. A szennyvíztisztítás során keletkező masszát közúton utaztatták Székesfehérvárra. A több mint kétezer kamionnyi szállítmányt a város szélén, egy lerakóhelyként használt régi agyagbányában helyezték el – írja a 24.hu. A portál információi szerint az üzletet két horvát gazdasági társaság bonyolította.

A Pest Megyei Kormányhivataltól származó adatok szerint a horvát állami tulajdonban lévő Girk Kalun 34 ezer, a Kemis Termoclean pedig 7 ezer tonna szennyvíziszapot hozott be Magyarországra. Az exporttal a két cég gyakorlatilag megszabadította Horvátországot Zágráb teljes évi szennyvíziszap-termésének elhelyezési gondjától. 

A Girk Kalun 2019. december végéig még 48 ezer tonna iszapot hozhat be Horvátországból.

A külföldi hulladékanyag behozatala az államnak nem hoz profitot, az üzletben résztvevő magyar magánvállalkozásoknak, akik az iszap tárolását végzik viszont százmilliókat hoz. 

A Fehérvári Téglaipari Kft.-nak tavaly 792 millió forintos forgalma volt a beszámolója alapján, ennek pedig az 57 százalékát, azaz 426 millió forintot, tiszta haszonként tudta elszámolni.
Törvénysértő a szennyvíziszap befogadásaA Népszava által megkérdezett szakértők szerint az ügylettel az azt jóváhagyó kormány mindenképpen túlment a törvényes lehetőségeken. A hatályos magyarországi hulladéktörvény egyértelműen rögzíti: „Magyarország területére ártalmatlanításra szánt veszélyes hulladékot, valamint ártalmatlanításra szánt háztartási hulladékot és a háztartási hulladék égetéséből származó maradékanyagot behozni nem lehet.” A szennyvíziszap alapértelmezésben nem számít veszélyes hulladéknak, ugyanakkor lehetnek benne veszélyes összetevők (például fertőző vagy rákkeltő anyagok, gyógyszermaradványok stb.), és így a teljes mennyiség veszélyes hulladéknak számít. Már a behozatal előtt is, de a lerakás engedélyezésekor mindenképpen vizsgálni kell, hogy a veszélyesanyag-tartalomnak megfelelő-e a besorolás – mondták lapunknak az ügyet és a hulladékkezelés szabályait jól ismerő szakértők. Szerintük a kormányhivatal elnéző, a törvényi előírásokat figyelmen kívül hagyó magatartása tette lehetővé a Magyarország számára vélhetően komoly kárt, ártalmatlanítási kiadásokat okozó behozatalt. A szakértők szerint sántít, és komoly hozzá nem értésről tanúskodik Cseresnyés Péter államtitkár szintén a 24.hu által idézett magyarázata, miszerint „a küldő ország hatóságainak kell megvizsgálni, hogy az országhatárt átlépő szállítmányt kezelő cég megfelel-e az uniós jogszabályokban meghatározott feltételeknek”, és ha ez a papír rendben van, akkor nincs több vizsgálnivaló. A hulladék jellegét és besorolását ugyanis a fogadó ország hatóságainak kell ellenőrizniük. A szennyvíziszap problémás voltát jelzi, hogy Budapest épp most kényszerül veszélyeshulladék-égetőt építeni, mert a dél-pesti szennyvíztisztítóban képződő iszaptól másképp nem tud megszabadulni. A jó politikai kapcsolatokkal rendelkező szennyvíziszap-importőrökkel viszont valamiért sokkal engedékenyebbek: Egerszalók mellett egy másik cég 200 ezer tonna olasz és szlovén szennyvíziszapot akar lerakni, amit csak a jelentős lakossági ellenállás miatt függesztettek fel. - Hargitai Miklós

Kovács József azt mondta, „első kézből” tudja, hogy a miniszter vezetésével megtörténtek az egyeztetések az érintett gyógyszercégekkel.