iráni atomalku;Haszan Róháni;

Haszan Róháni iráni elnök, egy korábbi rendezvényen

- Irán egy bizalomerősítő konferencián lengette be az atomalku felmondását

Ha nagyhatalmak nem állnak ki mellettünk, Teherán se tartja magát a nukleáris egyezményhez - figyelmeztetett az iráni elnök.

Irán folytatja a nagyhatalmakkal 2015-ben megkötött nukleáris megállapodása előírásainak fokozatos felmondását, ha nem kap "pozitív jelzéseket" a többi aláírótól - jelentette ki Haszan Róháni iráni elnök szombaton az Ázsiai Együttműködési és Bizalomerősítő Konferencia dusanbei csúcstalálkozóján.

Róháni májusban közölte először, hogy Irán megkezdi az atommegállapodás részleges felmondását amiatt, hogy az Egyesült Államok tavaly egyoldalúan teljesen felmondta azt a maga részéről, és újra szankciókat vezetett be Irán ellen. Hozzátette akkor, hogy ha a többi aláíró ország 60 napon belül nem védi meg Iránt az amerikai szankcióktól, akkor az ország elkezdi az urándúsítást egy magasabb fokon, amit a 2015-ös megállapodás tilt neki. 

Teherán és Washington konfliktusa az elmúlt hetekben csak tovább élesedett, miután ismeretlen szabotőrök több tankerben is kárt tettek az Ománi-öbölben és a Hormuzi-szorosban. Amerika Iránt vádolta a robbantásos akciókkal, a felelősségét el nem ismerő közel-keleti ország pedig maga is alapos vizsgálatokat követel a tengeri támadások miatt. A szabotázsok valóban több ország érdekét is szolgálhatják: a Hormuzi-szorosban például az Egyesült Államok fontos kereskedelmi partnerének számító Szaúd-Arábia hajóit támadták meg,  az Ománi-öbölben történt robbantásos szabotázs viszont többek között egy japán hajót ért - épp aznap, amikor Abe Sinzó japán miniszterelnök Teheránban tárgyalt.

Zuzana Caputová személyében először került nő az államfői tisztségbe.