;

Ingatlan;panel;drágulás;adásvétel;

- Most már kivárják a csokot - torpant az ingatlanpiac

Budapesten a rossz állapotú ingatlanok is gazdára találnak.

Némi visszaesést mutatnak a májusi ingatlan-adásvételi adatok: országszerte kevesebb mint 13 ezer lakás és ház cserélt gazdát. Ez azt jelezi, hogy a vevők most már kivárják a júliustól igénybe vehető új családtámogatások elindulását. A Duna House elemzői emiatt a szokásosnál jóval erősebb harmadik negyedévre számítanak a lakóingatlanpiacon.

Az ingatlanárak emelkedése ugyanakkor nem állt meg: vidéken kifejezetten gyors ütemű a drágulás – derül ki a Duna House májusi Barométeréből. A panel ára ment fel a leginkább az elmúlt egy évben: a nyugati országrészben 52, a keleti megyékben 46 százalékkal nőttek e lakástípus átlagos négyzetméterárai. A téglalakások  „csak” 25, illetve 26 százalékkal drágultak. A fővárosban eközben - az ingatlan típusától és elhelyezkedésétől függően - 21-28 százalékos volt az átlagos áremelkedés, egyedül a belvárosban maradt 10 százalék alatt a növekedés.

Ez persze nem azt jelenti, hogy Budapesten olcsóbban lehetne lakást venni: a fővárosban már eleve magasabb volt az árszint. Míg a fővárosban egy átlagos panellakás ára 27 millió, addig az ország keleti felén 20 millióért, a nyugati országrészben pedig 17 millióért is hozzá lehet jutni e lakástípushoz. Budán az ingatlanok 25, Pesten 21 százalékát már 800 ezer forint feletti négyzetméteráron értékesítették. Tavaly a pesti kerületekben a lakások 46 százaléka 450 ezer forintos négyzetméterár alatt kelt el. Idén az arány már csak 19 százalék volt. Vidéken a négyzetméterárak messze elmaradnak a fővárosiaktól. Pest megyében az ingatlanok 30 százaléka kelt el a 400 ezer forint feletti négyzetméteráron.

Az elemzésből az is kiderül, hogy a vevők legnagyobb része igyekszik elkerülni a felújítási munkálatokat. Budapesten a vásárlók 38 százaléka választott nagyon jó minősítésű ingatlant, vidéken pedig a vevők fele jó minőségű otthonba költözött. Anyagi megfontolásból azonban sokan kényszerülnek megalkuvásra. A fővárosban ezért nem csak a nagyon jó állapotú ingatlanok a legkelendőbbek. A legrosszabb állapotú lakásokat is Budapesten keresik legtöbben.

A digitalizáció nem várt mértékben hozzájárul az adóbevételek növekedéséhez, ugyanakkor a gazdasági bűncselekmények feltárásában is egyre jelentősebb a szerepe. Az uniós szigorítások miatt egyre inkább ügyvédek járnak el adótanácsadók nevében.