terrorizmus;pénzmosás;bankszámla;adategyeztetés;

- Zárolhatják a bankszámlákat

Két év alatt sem világították át minden ügyfelüket a bankok és a biztosítók, így hamarosan sok számlatulajdonost kellemetlen meglepetés érhet.

Két hét múlva tömegével zárolhatják a bankszámlákat: a Pénzügyminisztérium adatai szerint mintegy 2 millió bankszámla tulajdonosa még mindig nem pótolta a pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni törvényben előírt adatokat. A két éve hatályos jogszabály szerint a pénzügyi szolgáltatóknak legkésőbb idén június 26-ig teljes körűen át kell világítaniuk valamennyi ügyfelüket. Korábban az igazolványokról nem feltétlen készültek másolatok, ám ezt az új szabály kötelezővé teszi. A 2017 júniusa előtt számlát nyitóknak – személyesen, postai úton vagy online csatornákon keresztül - el kell juttatniuk bankjukhoz a személyazonossági- és lakcímokmányaik másolatát, és nyilatkozniuk kell arról is, hogy közszereplőnek számítanak-e. A kötelező adategyeztetés a jogi személynek minősülő vállalati és egyéb ügyfeleket is érinti. Nekik nyilatkozniuk kell a szervezet tényleges tulajdonosáról, valamint annak kiemelt közszereplői státuszáról.

Szerencsésebbek, akiktől az elmúlt két évben valamely más banki ügyintézés során e dokumentumokat is bekérték. De nem mindenhol történt így. Egyik olvasónkkal például, bár az elmúlt fél évben kétszer is járt biztosítójánál, nem töltettek ki ilyen papírokat, és tájékoztató levelet is csak a héten kapott. (Az adategyeztetés nem csupán a bankokra, hanem az életbiztosítási szerződésekkel rendelkező biztosítókra is vonatkozik.)

A rendelkezésre álló két év ellenére nem minden pénzintézet tudott maradéktalanul eleget tenni a feladatnak. A több mint 10,6 millió pénzforgalmi számla 20 százalékánál hiányoznak az adatok. Az utóbbi hetekben ezért egyre erőteljesebb kampányt folytatnak és folyamatosan küldik a felszólító leveleket. A bankok szerint előfordulhat, hogy az ügyfél által megadott értesítési adatok nem frissek, így hiába küldenek emailt, postai levelet vagy sms-t, az nem ér célba, és az érintettek nem is tudnak adategyeztetési kötelezettségükről.

Hétvégén már a PM, csütörtökön pedig a jegybank és a Magyar Bankszövetség is közleményt adott ki a témában. Ebben arra hívták fel a figyelmet, hogy ha legkésőbb június 26-án nem történik meg a szükséges nyilatkozattétel, a hiányzó adatok pótlásáig a pénzintézetek kötelesek korlátozni az érintett számlát. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek nem kezelhetik szabadon a bankszámlájukat, csupán az állandó átutalások teljesülnek.

A K&H Bank érdeklődésünkre még érzékletesebben kifejtette, mi várható: akik a határidőig nem végzik el az adategyeztetést, azok összes megbízásának teljesítését megtagadja a bank. Nem tudnak bankkártyával fizetni, bankszámlájukra pénzt befizetni vagy kivenni, nem lesznek képesek e-bankon vagy mobilbankon keresztül átutalásaikat elindítani, közüzemi számlájukat kifizetni – írták.

Úgy tűnik, nem csak a bankok, de a bankszámlatulajdonosok is kezdenek észbe kapni. A pünkösdi hétvégét követő munkanapon tömegével hívták a telefonos banki ügyfélszolgálatokat és megrohamozták a fiókokat is. Az MKB Bank a határidő lejárta előtti időszakra meg is hosszabbította fiókjai nyitva tartását. Az OTP Bank tájékoztatása szerint pedig hetente tízezres nagyságrendben érkeznek hozzájuk a tényleges tulajdonosi nyilatkozatok. Náluk egyébként a lakossági ügyfelek közül már csak azoknak van dolga, akik kiemelt közszereplőnek minősülnek, illetve számlájuk inaktív, azaz az előző két naptári évben fizetési megbízás teljesítésére, vagy adategyeztetésre nem került sor. Számuk az OTP Bank ügyfélkörének 0,5 százalékát sem éri el – írták. Arra ugyanakkor nem válaszoltak, hogy ez konkrétan hány bankszámlatulajdonost jelent. A CIB Bank szintén csak azt közölte: az érintett ügyfelek mintegy 20 százaléka adós még a dokumentumokkal. A többi, lapunk által megkérdezett bank ugyanakkor szemérmesen hallgat arról, hány ügyfelüket érheti majd kellemetlen meglepetés június 26. után. Csupán azt jelezték: napról napra csökken azok aránya, akik még nem tettek eleget adategyeztetési kötelezettségüknek.

A határidő lejártával sincs veszve minden. A blokkolt számlákat feloldják a bankok, ha a szükséges dokumentumokat pótolják az ügyfelek. A roham várhatóan majd ekkor kezdődik csak meg igazán.

Nem hajlandó eladni érdekeltségeit az ötödik leggazdagabb magyar.