Egyesült Államok;Donald Trump;orosz befolyás;

- Trump boldogan járatná le külföldről származó információkkal riválisait az elnökválasztási kampányban

Az elnök aznap mondta ezt, mikor fiát épp az orosz kapcsolatai miatt hallgatta meg a képviselőház hírszerzési bizottsága.

Donald Trump Elfogadná a belföldi politikai vetélytársait lejárató információkat, akkor is, ha külföldről származnának - és ezt maga az amerikai elnök jelentette ki az ABC televízióban szerda este sugárzott interjújában. Donald Trumpot a 2020-as elnökválasztási kampányról kérdezte a televízió riportere. Az elnök leszögezte: külföldről származó információk elfogadása nem minden esetben jelent külföldi beavatkozást az amerikai választási folyamatba. 

"Ez nem beavatkozás. Nekik megvan az információjuk, én pedig azt hiszem, elfogadnám"

- fogalmazott. Az elnök közölte azt is: ha így jutna politikai vetélytársait lejárató információkhoz, nem szükségszerűen tájékoztatná erről a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI). "Ha úgy gondolnám, hogy valami nem stimmel, akkor talán elmennék vele az FBI-hoz" - tette hozzá. Az újságíró, George Stephanopoulos - aki korábban Bill Clinton elnök kommunikációs igazgatója volt - további kérdéseire, hogy vajon kampánycsapata mit tenne, ha Oroszországból vagy Kínából kapna ellenfeleit lejárató információkat, elfogadná-e ezeket vagy egyenesen jelentené az FBI-nak, Trump azt válaszolta: "talán mindkettőt megtenném. Szerintem az ember meghallgathatja, abból még nincs baj". Hozzátette: "ha valaki felhívna egy külföldi országból, tegyük fel, Norvégiából, és azt mondaná, hogy kompromittáló információi vannak az ellenfelemről, akkor talán azt mondanám, rendben, szívesen meghallgatnám őket".

A riporter felidézte: Christopher Wray, az FBI igazgatója a minap egy kongresszusi meghallgatáson azt mondta, hogy

az ilyen jellegű információkat a politikusoknak azonnal továbbítaniuk kellene az FBI-hoz.

Trump erre azt válaszolta, hogy "az élet nem így működik". Az elnök hangsúlyozta azt is, hogy a politikai vetélytársakról szóló kompromittáló információk gyűjtése az ellenfelet érintő kutatómunka rendszeres része, és a jelenlegi ellenzék képviselői ugyancsak rendszeresen művelik ezt vele kapcsolatban.

Az elnök interjújára néhány demokrata párti politikus azonnal reagált. Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának vezetője Twitter-bejegyzésben nevezte "sokkolónak" az elnök interjúját. Richard Blumenthal connecticuti szenátor pedig - szintén Twitteren - úgy fogalmazott, hogy az elnök szavai "Amerika legrémesebb rémálmát" testesítik meg. Joe Biden, a demokraták pillanatnyilag legesélyesebb elnökjelölt-aspiránsa mikroblogbejegyzésében azon véleményének adott hangot, hogy Trump "ismét örömmel üdvözöl külföldi beavatkozást választásainkba". Biden szerint az elnök kijelentései fenyegetést jelentenek a nemzet biztonságára.

Donald Trump kijelentései éppen aznap hangzottak el, amikor a legidősebb fiát, ifjabb Donald Trumpot a képviselőház hírszerzési bizottsága zárt ülésen hallgatta meg a 2016-os elnökválasztás idején oroszokkal tartott találkozóiról.

2016 júniusában ifjabb Trump New Yorkban olyan orosz állampolgárokkal folytatott megbeszéléseket, akik kompromittáló információkat ajánlottak fel Hillary Clintonról, a demokraták elnökjelöltjéről. A beszélgetés állítólag eredménytelenül zárult, mert ifjabb Donald Trump úgy ítélte meg, hogy az orosz ajánlat hamis és értéktelen.

Orosz hackerekhez fűződik különben Hillary Clinton levelezésének feltörése is, és már eddig sem kevés energiát fordítottak az amerikai hatóságok Trump megválasztása orosz hátterének kivizsgálására.

A visegrádi országok több beleszólást és pozíciót követelnek.