Tudomány;televízió;alvás;hízás;

- Hízásra hajlamosít a bekapcsolt tévé melletti alvás

Az éjszaka mesterséges fény mellett alvó nők hajlamosabbak a hízásra – állapították meg amerikai kutatók. A fények kikapcsolása csökkentheti a túlsúlyossá válás kockázatát.

A JAMA Internal Medicine című tudományos lapban megjelent kutatás az első, amely összefüggést talált a televízió vagy egyéb fény hatásának való éjszakai kitettség és a nők hízása között. Az Egyesült Államok környezetegészségi tudományokkal foglalkozó országos intézetének (NIEHS) tudósai több mint 43 ezer, 35-74 év közötti nőt vizsgáltak. A résztvevők egyike sem dolgozott éjszakai műszakban, nem volt szív- és érrendszeri vagy rákbetegsége. A nőket a mesterséges fénynek éjszaka való kitettség (ALAN) mértéke alapján osztályozták, ez az osztályozás a halvány éjszakai jelzőfénytől és kijelzős óráktól az utcáról beszűrődő lámpafényen át a televízióig vagy szobán belüli lámpafényig terjedt. 

Az eredmények szerint a halvány éjszakai jelzőfény nem áll kapcsolatban a hízással, de azok a nők, akik lámpa vagy televízió mellett aludtak, 17 százalékkal nagyobb eséllyel híztak legalább öt kilogrammot a vizsgálat időszakában. Mintegy hat éven át követték figyelemmel a nők testsúlyának változását.

„Bár a rossz minőségű alvás önmagában összefüggésben van a túlsúllyal és az elhízással, nem magyarázza a kapcsolatot a mesterséges fény melletti alvás és a hízás között”– mondta el a kutatásban résztvevő Dale Sandler, az NIEHS munkatársa.

A kutatók kiemelték, csak kapcsolatot találtak az éjszakai fény és a hízás között, bizonyítani nem tudják, hogy az éjszaka fény hatásának való kitettség okozza a hízást vagy túlsúlyt, de a kutatás növeli azon bizonyítékok sorát, amelyek a sötétben való alvást támogatják. A jelenség vizsgálatához további kutatásokra van szükség.

Az emberek genetikailag a természetes környezethez alkalmazkodtak, amelyet a napközbeni világosság és az éjszakai sötétség jellemez. Az éjszakai világosság ezért úgy változtathatja meg a hormonokat és más biológiai folyamatokat, hogy növeli az olyan egészségügyi problémák kockázatát, mint a túlsúly. A korábban állatokon végzett kutatások is azt sugallták, valamint a nőkön végzett tanulmány is arra utal, hogy az éjszakai fény megzavarja az alvási és cirkadián ritmust, megváltoztatja az evési szokásokat és elősegíti a súlynövekedést - írják a kutatók.

Napi két eszpresszó hatásosságát sikerült egy véletlen teszttel alátámasztani: egy 11 éves francia kisfiú ritka, örökletes, gyógyíthatatlan betegségének, a diszkinéziának a tüneteit szüntette meg a kávé.