Bioritmus;élettartam;hízás;túlfeldolgozott élelmiszer;

- A feldolgozott ételek nemcsak hizlalnak, megrövidíthetik az életünket is

Korábban halnak azok, akik gyakran fogyasztanak mesterséges adalékanyagokban gazdag ételeket és italokat – állítják francia tudósok.

Néhány napja jelent meg egy új amerikai kutatás, amely szerint ugyanúgy hat a vér koleszterinszintjére a vörös és a fehér hús. Azt azonban ezúttal nem vizsgálták, hogy a mesterséges ízfokozókat és adalékanyagokat bőségesen tartalmazó feldolgozott élelmiszerek mennyire károsítják az egészséget. Ezt a tényt már korábban igazolták, egy nemrég publikált francia kutatás egyenesen azt állítja, minél több különböző mesterségesen előállított snacket, üdítőitalt és készételt fogyasztunk, annál korábban halunk meg – írta korábban a Dívány a Science Alert alapján.

A statisztikák szerint főként az alacsonyabb vagyoni státusszal rendelkezők vagy a diákok fogyasztják előszeretettel az ilyen ételeket, amelyek egyik vonzereje az olcsóbb ár, a másik pedig a felturbózott ízvilág, amelyhez az átlagnál magasabb cukor-, só- és zsírtartalommal is társul.

 A Sorbonne Egyetem munkatársai 44 ezer felnőtt körében végzett kutatása az első, amely konkrét összefüggésbe hozza a korábbi halandóságot a feldolgozott élelmiszerekkel. Mint a kutatás vezetője, Laure Schnabel epidemiológus elmondta, ezek, az ipari előállítású termékek olcsók, gyorsan felmelegíthetők és könnyen fogyaszthatók, éppen ezért népszerűek. A feldolgozott élelmiszerek az elhízás mellett a magasvérnyomás-betegség vagy a rák egyes fajtáinak megnövekedett kockázatát okozzák. A kutatók azt találták, hogy akik hét év alatt 10 százalékkal több ilyen ételt ettek, a korai elhalálozás esélye mintegy 14 százalékkal emelkedett. 

A feldolgozott ételek konkrét egészségkárosító hatásainak megállapítása azért sem könnyű, mert rengeteg különböző típusú étel és ital és számtalan adalékanyag tartozik ebbe a kategóriába. Egyes tényezők kevésbé, mások nagyobb mértékben árthatnak szervezetünknek – magyarázta a New Jersey állambeli Rutgers Egyetem táplálkozástudományi szakértője, Nurgul Fitzgerald, aki szerint ez egy rendkívül komplex kérdés, amelyben még sok az ismeretlen tényező.

A feldolgozott élelmiszerek energiatartalma jóval magasabb, mint a hagyományosaké, és rengeteg adalékanyagot – ízfokozókat, mesterséges édesítőket és aromákat, illetve tartósítószereket - is tartalmaznak, így az sem meglepetés, amit szintén több tanulmány is igazolt: a nagy mennyiségben fogyasztva elhízást okoznak. Növeli az egészségkárosító hatásukat, hogy a feldolgozás során az élelmiszerek rosttartalma csökken, így gyorsabban több felesleges kalóriát lehet bevinni a szervezetbe, hiszen később alakul ki teltségérzet.

Ezek alapján érdemes elolvasni az összetevők listáját, és kerülni azokat az ételeket, italokat, amelyek sok mesterséges adalékanyagot tartalmaznak.

Új felszínformákat fedeztek fel a Hold Mare Frigoris területén, amelyek alátámasztják, hogy a Hold felszíne aktívan változik.