Tegnap késő délutánra ígérte az orosz Barátság-kőolajvezetéket üzemeltető Transznyefty a szabványos minőségű nyersanyag hazai megjelenését. Előzetesen, valamivel éjfél után Fényeslitkénél elkezdődött az átszivattyúzás – idézi az MTI Igor Gyomin igazgatói tanácsadó moszkvai nyilatkozatát.
Ez némi ellentmondást mutat a hazai olajszállítást és -finomítást végző Mol múlt hét pénteki közlésével, miszerint
Bár ez akár úgy is érthető, hogy Európában valahol, azt is hozzáfűzték, hogy
Korábban is több félreérthető üzenet jelent meg e tárgyban. Május elején még május közepére, a múlt hét elején a múlt hét végéig, a múlt hét közepén pedig e hét elejére ígérték a jó minőségű kőolaj hazai fogadását a különböző illetékesek. Mindazonáltal a lepárlásra használható anyag a jelek szerint kétségkívül közeledik. Igaz, lapunknak az üggyel kapcsolatos tegnapi kérdéseire a Mol nem reagált. Egy felvetésünk kapcsán viszont emlékeztettek, hogy a tulajdonukban lévő pozsonyi finomítóba már múlt hét csütörtökön jó minőségű anyag érkezett.
Mint arról korábban beszámoltunk, április második felében az orosz kitermelési helyszíneken a finomítókat károsító szennyezőanyag került az Európát nyersolajjal ellátó vezetékbe. Az első fehérorosz vészjelzéseket követően a nyomvonalon fekvő vevők – így a Mol – sorra függesztették fel a vételezést a csőből. Az illetékes miniszter április végén a cég számára felajánlotta az ország biztonsági nyersolaj-készleteinek mintegy kétharmadát, 400 ezer tonnát, amiből eddig az olajcég összesen – mint azt tegnap a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség lapunknak megerősítette – 246 ezer tonnát vásárolt. Kérdésünkre hozzátették: az értékesítés során olyan árat kell megállapítaniuk, amivel bevételük fedezetet nyújt az általuk külön ügylet keretében visszavásárolandó készlet költségeire. A múlt héten a Mol még a rossz minőségű anyagból szivattyúzott át saját tárolóiba százezer tonnát. Ezt aztán fokozatosan a jó anyaghoz keverve hasznosítják. A krízis során nem ingott meg a hazai üzemanyag-ellátás.