Mindössze három percig tartott Donald Trump fehér házi találkozója Nancy Pelosival, a demokrata többségű képviselőház elnökével és Chuck Schumerrel, aki a szenátusban vezeti a demokraták kisebbségi frakcióját. A megbeszélésen az Egyesült Államokban tervezett nagy infrastrukturális beruházások kérdése, valamint az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt, a NAFTÁ-t felváltó új amerikai-kanadai-mexikói kereskedelmi egyezmény ratifikálása lett volna a téma. Trump azonban arra használta fel az alkalmat, hogy röviden leteremtse demokrata párti vendégeit, majd szinte szóhoz sem hagyta őket jutni, és a találkozót befejezettnek nyilvánította.
Nem sokkal később a Fehér Ház rózsakertjében az elnök újságírókkal közölte: nem lesz együttműködés a demokratákkal semmilyen lényeges kérdésben mindaddig, amíg fel nem hagynak azokkal az erőfeszítéseikkel, hogy vizsgálatot indítsanak ellene. Szerinte a demokraták „koholt vádak” alapján kezdeményeznek vizsgálatokat ellene és munkatársai ellen. Twitter-bejegyzésében Trump újfent „boszorkányüldözéssel” vádolta az ellenzéket, amelynek politikusai arról vitatkoznak egymással, van-e elég muníciójuk az elnök elmozdítását célzó vádeljárás (impeachment) kezdeményezéséhez. Pelosi, aki korábban ezzel kapcsolatban leginkább a kételyeit hangoztatta, nem sokkal a fehér házi találkozó előtt úgy vélekedett, hogy Donald Trump akadályozza az igazságszolgáltatást, „leplezi” az igazságot, és lehetséges, hogy a magatartása indokolja az impeachment megindítását.
Ezek a viták jogi értelemben az úgynevezett Mueller-jelentésről szólnak. Az FBI korábbi igazgatója az igazságügyi tárca megbízásából 2017 májusától 22 hónapon át vizsgálta, hogy a 2016-os elnökválasztási kampányban Trump republikánus csapata összejátszott-e a választás kimenetelét befolyásolni próbáló Moszkvával, Hillary Clinton demokrata párti elnökjelöltet lejárató értesüléseket remélve az oroszoktól. Robert Mueller összegző jelentése értelmében az oroszokkal való összejátszás miatt senki ellen nem indokolt a vádemelés.
Azt viszont, hogy Trump egyes lépései – így például James Comey FBI-igazgató 2017 májusi menesztése – megvalósították-e az igazságszolgáltatás akadályozásának a büntetőjogi tényállását, Mueller lényegében nyitva hagyta. A jelentés megállapításai legalábbis lehetővé teszik ezzel kapcsolatban az eltérő értelmezéseket. A szemben állók élnek is ezzel a lehetőséggel, és kijelentéseik azt a benyomást keltik, hogy republikánusok és demokraták nem ugyanazt a jelentést olvasták.
A Trump elleni politikai támadások másik témája az a demokrata párti követelés, hogy ismerhessék meg az elnök adóbevallásait. Ebben az ügyben is jogi csatározások zajlanak.
A demokraták eddig keresték ugyan az elnök jogi elmarasztalásának a lehetőségét, ugyanakkor tárgyalásra való nyitottságukat hangoztatták fontos nemzeti ügyekben. Trump – kevesebb, mint másfél évvel a következő elnökválasztás előtt – mostani kijelentésével megpróbálta alternatíva elé állítani a demokratákat: vagy befejezik az ellene irányuló vizsgálatok előkészületeit, így például lehetséges tanúk kongresszusi bizottságok elé idézését, vagy pedig nem lesz együttműködés semmilyen lényeges kérdésben.