menekültek;zenekar;

A Refugees for Refugees zenekar az utóbbi időben a világzenei toplisták egyik éllovasa lett

- A színpadon nem érzik, hogy menekültek

Jóra fordult a sorsuk a Refugees for Refugees tagjainak. A ma kezdődő Budapest Folk Festen is fellépő zenekar a világzenei toplisták egyik éllovasa.

Ha egy gyermek apja vagy anyja muzsikus, nem szokatlan, ha ő maga is hangszert vesz a kezébe. Az aleppói Tammam Al Ramadan mindössze tízéves volt, amikor apja nyomdokaiba lépve a nádból készült közel-keleti fuvolát, a ney-t először megfújta. A muzsikálás mellett gépészmérnöknek tanult, tizenkilenc éves volt, amikor kitört a háború Szíriában. Két év után menekült el a hazájából, jelenleg Belgiumban él, és az autentikus népi hangszereken játszó, 2015-ben alapított Refugees for Refugees zenekar tagja honfitársával, a török „lanton”, az oudon játszó Tareq Alsayed Yahyával. Az együttes további neves tibeti, pakisztáni, iraki és afganisztáni, illetve belga muzsikusokból áll. Első albumuk, az Amerli 2016-ban jelent meg, mostani lemezük, az Amina a World Music Charts Europe összesítésében harmadik, a Transglobal World Music Charts toplistáján pedig első helyezett lett – azaz a nemzetközi világzenei piacon igen magasan jegyzik.

− A zenekar tagjai a Selyemút országaiból több hullámban érkeztek Belgiumba. A pakisztáni tamburás, Mohammad Aman Yusufi például húsz éve él itt – mesélte lapunknak a Hagyományok Háza kulturális szervezője, Kalina Veronika. – Mindnyájan neves zenei központokban tanultak muzsikálni. De hasonlóan az itthoni hagyományőrző zenészekhez, nem az iskolában találkoztak először a hangszerrel, hanem abban a közösségben, amelyben gyerekként nevelődtek. Az énekesnő, a tibeti Aren Dolma is egészen kiskorában, a családja körében kezdte megismerni népe muzsikáját. Neki egyébként nagyon intenzív a zenei karrierje, korábban Indiában volt évekig muzsikus. Nyilatkozták: amikor a színpadon vannak, nem érzik azt, hogy menekültek. Nem is annyira a menekült státuszuk a hangsúlyos, mint inkább az: bizonyítják, hogy a zene híd, összekötő kapocs, az ereje össze tudja kötni a különböző kultúrákat.

Afgán népdalok, nomád tibeti énekek, Aleppó és Bagdad dallamai: mindezt egyszerre felmutatja a Refugees for Refugees muzsikája (amely nem tévesztendő össze a görög humanitárius szervezettel, a Refugee4Refugees-szal). A zenekar május 23-án lép fel a ma kezdődő Budapest Folk Festen a Hagyományok Házában, egy este a Ljubljanában élő macedón klarinétművész és zeneszerző, Goran Bojčevski kvartettjével, valamint a romazene világhírű szólóénekes-párja, Balog József és Künstler Ágnes alapította EtnoRommal. A koncert a Kisebbségek Hangjai sorozat része, a Kreatív Európa program támogatásával valósul meg. A május 25-ig tartó, immár tizedszerre megrendezett Budapest Folk Fest unikális koncertjeivel a Hagyományok Háza mellett a TRIP Hajón, a Kobuci Kertben és a Fonóban találkozhatunk.

INFÓ:

Budapest Folk Fest

Május 22–25.

Hagyományok Háza, TRIP Hajó, Kobuci Kert, Fonó

Személyes, mégis általános, szűk perspektívájú, ám nagyon széles látásmódot bemutató fotókkal találkozhatunk az Albertina Múzeum kiállításán.