robotok;

- Szórakozzon robottal!

Az ember sosem tudja, mi vár rá egy ipari kiállításon. Csak megy gyanútlanul a standok között, és hol egy hatalmas fémkar nyúlkál felé, hol jedik villogtatják fénykardjaikat, hol pedig egy teljesen biztosan megnyerhetetlen meccsre hívják a csocsóasztalhoz. A robotok elveszik a munkánkat, de közben néha roppant szórakoztatóak.

Évek óta beszélünk a negyedik ipari forradalomról, vagy ahogy mostanában nevezik: az Ipar 4.0-ról, de a téma újra és újra képes meglepni az odatévedő laikust. Gépeink egyre érzékenyebben, önállóbban, mobilisabban és egyszerűbben kezelhetők, és ha hinni lehet a szakembereknek, a robotok hamarosan elég intelligensek lesznek ahhoz, hogy megértsék a nyelvünket és olvassák a mozdulatainkat. És mivel a robotok bizonyos dolgokat már most sokkal jobban tudnak nálunk (precízebbek, gyorsabbak, kitartóbbak, jobban tűrik a monotóniát), egészen új képességeket adnak az embernek. A MACH-TECH – Ipar Napjai című kiállításra például elvben különböző raktár- és szerszámgépeket, szoftvereket és egymással is kommunikálni képes robotokat hoznak a fejlesztők, de higgyék el, más is van ott.

„Kérem szépen mind a hármat!” – mondja egy határozott hang, mire a sárga robotkar elindul a szomszéd asztal felé. Az asztalon három anyacsavar hever, a hang gazdája az imént szórta szét. A kar felemeli az egyiket. „Ide kérem, a kezembe” – mondja a gépkezelő, és a robot udvariasan a kezébe pottyantja az anyát. Aztán némi cselezés – a maradék anyák pár centivel odébb kerülnek –, és a gép hajszálpontosan becserkészi mind a kettőt. „Civilben” az ­autóiparban dolgozik, de látszik, hogy annál többet tud.

Néhány méterrel arrébb egy ormótlan emelőszerkezet válogat a raklapok között, majd egy másfél tonnásat játszi könnyedséggel tesz fel egy polcra. Görgőin arrább gurul, és a sorból kiválasztja a következőt. Mir 500-as autonóm mobil robotnak hívják, és képes minden pillanatban újat tanulni. Alkalmazkodik a környezetéhez és a feladatokhoz. „Tulajdonképpen forradalmi újítás az intralogisztikában” – mondja a kezelője, amiből annyi biztosan kiderül, hogy létezik ilyen szó. (Egyébként azt jelenti, hogy a gép bármikor képes megkülönböztetni a súlyosabb és könnyebb tárgyakat, és optimalizálja a vállalatok belső logisztikáját raktártól a gyártáson át az áru leszállításáig.)

A pavilon túlsó felében öt robotkar táncol lassan különböző színű fénykardokkal.

A kardokból hol betűk, hol izgalmas mértani formák lesznek, miközben mi csak állunk és bámulunk. „Akar játszani?” – kérdezi egy overallos úr, és egy csocsóasztalhoz invitál. A csocsógép is „tanul”. Ha kétszer kivéded a lövését, harmadszorra biztosan betalál. Pedig csak egyedül van, neked meg két sor játékosod. Felháborítóan szórakoztató.

De a csúcs az a hattengelyes (új szó, most tanultam!) ipari robot, a KUKA Coaster, amelyik bármelyik vidámparkban a fő attrakció lenne. A karjára rögzített gondolában két ember fér el, akik úgynevezett szabadon programozható mozgáskombinációkat pörgetnek fel és le. Az egyszeri parasztember jut eszembe róla, aki a sportrepülőgépen azt mondja, hogy „ezt azért nem gondoltam volna”.Kövesdi péter

Néhány nap alatt több mint 11 millió forintot gyűjtöttek az emberek egy kilakoltatás szélén álló zsámboki családnak. Az asszony és kilenc gyermeke történetét a Magyar Hang írta meg először, aztán egy bevállalós színész, Szalay Kriszta gondolt egyet, és a Facebookon indított gyűjtést. Teljes sikerrel.