;

tervezés;építész;sportcsarnok;Fradiváros;

- Épül a Fradiváros, feláras tervezéssel

A 2022-es Európa-bajnokság hipercsarnokának tervezője – közbeszerzési pályázaton kívül – gigadíjra számíthat a költségvetésből.

Nettó 955 millió forintért tervezik meg a Szlovákiával közös rendezésű 2022. január 12-én kezdődő férfi kézilabda-Európa-bajnokság 22 ezer főt befogadó budapesti gigacsarnokát – derült ki abból a KKBK Kiemelt Kormányzati Beruházások Nonprofit Zrt.-vel kötött szerződésből, amelyről a 24.hu számolt be. A nyertes a Középülettervező Zrt. lett. Mivel a multifunkciós csarnok építését – a Népliget szomszédságában, a buszpályaudvar mellett, az egykori laktanya (katonai főiskola) helyén – a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt projektté nyilvánította, a megbízást a cég meghívásos-tárgyalásos eljárásban kapta meg. Bár Fürjes Balázs, a  kiemelt budapesti fejlesztésekért és nemzetközi sportpályázatokért felelős kormánybiztos április elején még pályázatról és legolcsóbb ajánlatról beszélt, a kabinet a szabályos közbeszerzési eljárás lefolytatását azzal hárította el, hogy így gyorsabb lehet az előkészítés, mert hamarább beszerezhetők a szükséges hatósági engedélyek, ami meggyorsíthatja az előkészítést.

A Papp László Sportaréna befogadóképességénél csaknem kétszerte nagyobb csarnok építési költségét 15 milliárd forintra becsülik. (A létesítmény csak később kap nevet, feltehetően a szponzorét.) A tervezett beruházási költségekhez képest a tervezés díjazását számos szakember eltúlzottnak tartja.

Egy 2013-es kormányrendelet-tervezet szerint egy építmény tervezésének a becsült kivitelezési költség százalékában kell meghatározni. A 40 és 100 millió forint közötti kivitelezési költségnél a legalacsonyabb díj 5,9, míg a legmagasabb 9,6 százalék. Ahogyan emelkedik a kivitelezési költség, úgy csökkennek a szorzók. Esetünkben – 15 milliárd forintos becsült beruházási költséggel számolva – a végül el nem fogadott kormányrendelet 3-4,7 százalékos sávba helyezi az elfogadható tervezési díjat. Ha az épület kivitelezési értéke elérné a 20 milliárd forintot, a legalacsonyabb tervezési díja már csak 2,5, míg a legmagasabb 4 százalék lenne. A legalacsonyabb és a legmagasabb díjakat az építménytípus szerint felfelé, illetve lefelé is el lehet téríteni, mert más egy lóistálló felhúzása, illetve például a Zeneakadémia felújítása – érzékeltette egy építész. A bonyolult építkezéseknél a 1,2-szeres, az egyszerűbbeknél 0,8 szorzót alkalmazhatnak. A tervező és a megbízója végül az így kiszámított legalacsonyabb és legmagasabb tervezési díj között alkudhat meg.  

A rendelettervezet ugyan elakadt a kormányzati útvesztőkben, ám a Magyar Építészkamara ma is úgy tekint e számokra, mintha kihirdették volna, és ajánlásként ezt tárja a honlapjára látogatók, így tagjai elé is. A Középülettervező Zrt. elfogadott mintegy egymilliárdos ajánlata még a magasabb szorzóval számított díjat is legalább 150 millió forinttal felülmúlja. A rendelettervezet és így a kamara ajánlása szerint a végső díj 45 százaléka az engedélyezési, míg 55 százaléka a kivitelezési terv elkészítésének az ellenértéke.  

A tervezési díjszabás mértékének meghatározásáról nincs jelenleg érvényes jogszabály, csak kamarai ajánlás – erősítette meg lapunknak Eltér István. A MÉK Nonprofit Kft. ügyvezetője ugyanakkor megjegyezte, hogy a Magyar Építészkamara (MÉK) által ajánlott differenciált árszabály figyelembe veszi a sportlétesítménynél alkalmazott tervezési munkák számát is (gépészeti, elektromos, konyhatechnológiai, hangosító, lift, kertészet és mások). Az Európai Unió egyébként nem kedveli fixáras tarifákat, mert nem tartja piackonformnak – fűzte hozzá a szakember. Ismeretei szerint ilyen csak Németországban alkalmaznak.

A 21. századi technológiák alkalmazása miatt nemcsak az építési költségek, de a tervezési díjak is az egekig emelkedhetnek – említette egy sportszakember, hozzátéve, hogy a korábban elkészült arénák a kézilabda-csarnok hírekben szereplő költségének a felébe kerültek. Az új technikák között említette például, hogy az Egyesült Államokban a stadionokban már van, ahol telefonos applikációval szabályozható az ülés hőmérséklete.  Feltehetően a népligeti arénánál a multifunkciós szerep mellett a reprezentatív jelleget is hangsúlyozták – vélte. 

A többek között a kézilabdacsarnokot is magába foglaló sportberuházásokról a Magyar Közlönyben március végén jelent meg egy kormányrendelet, amelyből kiderül, hogy a beruházás előkészítésére idén több mint 3 milliárd forintot különített el a kabinet a központi költségvetésből. A 24.hu információi szerint még egy kapavágás sem történt, de kézilabda Eb-re már 2,6 milliárdot elköltöttek belőle.

FradivárosA beruházásról döntő törvény szerint "a felépítendő új multifunkciós csarnok beruházást olyan módon szükséges előkészíteni és megvalósítani, hogy az új multifunkciós csarnok egy fővárosi sportegyesület vagyonkezelésébe kerüljön”. Nem volt nehéz kitalálni, hogy az Üllői úti létesítmény vagyonkezelője az FTC lesz, különös tekintettel arra, hogy az egyesület elnöke Kubatov Gábor, Fidesz pártigazgatója, alelnöke. A csarnok része lesz a több tízmilliárd forintért épülő Fradi-városnak (17 szakosztály, uszoda, jégpálya), amely ilyen néven új vasútállomást is kap. 
HelyreigazításA nepszava.hu portálon 2019. 05.16-án „Épül a Fradiváros, feláras tervezéssel” címmel megjelent cikk címében tévesen összekötöttük a Népligetbe tervezett Fradiváros projektet és az ettől függetlenül épülő multifunkciós kézilabdacsarnok dráguló tervezését, valamint a "Fradiváros" címet viselő keretes írásunkban tévesen állítottuk, hogy a készülő csarnok része a Fradiváros néven tervezett beruházásnak. A tévedésért elnézést kérünk.

Kiemelkedő növekedést produkált a magyar gazdaság az első negyedévben. A tempó az év végéig kitarthat, de jövőre már lanyhul.