gyerekkönyv;

- Mosó Masa mosodája – gyereklemezen

Tarján Veronika énekesnő fontos küldetésének tartja nagymamája, Varga Katalin költő és írónő művészi örökségének megismertetését. A népszerű gyerekkönyvek sorában a Gőgös Gúnár Gedeon után ezúttal a Mosó Masa mosodáját zenésítették meg.

„Gyermekkoromban a Mamát meglátogatni igazán különleges élmény volt. Közraktár utcai lakására – ahol a ház falát ma emléktábla díszíti – szellemi műhelyként emlékszem, ahol a nagyszerű könyvtár megszámlálhatatlan kincset rejtegetett. Mama is olyan volt számomra, mint egy kifogyhatatlan tudástár: történelemről, természettudományokról, csillagászatról, filozófiáról, irodalomról és egyáltalán minden fontos dologról úgy tudott mesélni, hogy bármely életszakaszomban voltam, érdekes és gondolatébresztő volt számomra. Élete utolsó éveiben hozzánk költözött: ittam a szavait, sokat vitatkoztunk, beszélgettünk, álmodoztunk. Megtanított a minőségi munkára, és arra, hogy a gyermekek nem kis felnőttek, hanem emberek, akikhez értelmesen, tartalmasan kell és lehet szólni – bármilyen művészeti ágról legyen szó” – mondja Tarján Veronika.

Zenekara, a Veronaki egyik előző produkciója már Varga Katalin személyéhez kapcsolódott: a Libabál és a Kiugrott a gombóc című lemezen a Gőgös Gúnár Gedeon történeteit zenésítették meg. „Ezek teljesen más hangulatú anyagok voltak, mert a könyv megkívánta a magyar népzenei elemek erőteljes jelenlétét” – meséli Veronika. „A Gőgös egy baromfiudvaron játszódik, s így tele van a paraszti kultúra elemeivel, archetípusaival. Fontos szereplő a kakas, a gúnár, a házőrző kutya, a gémeskút és még hosszan sorolhatnám. A Mosó Masa mosodája teljesen más: ez az Üveghegy tetején, egy kacsalábon forgó palotában játszódik, sokkal több a tündérmesei elem, s ez a muzsikára is erőteljesen hatott. Nagyon eltérő korok és stílusok jelennek meg benne, mint például a reneszánsz zene vagy a rockabilly. A Veronakira már jellemző magyar népi motívumok sem tűntek el, csak ezúttal más az arány. A másik meghatározó különbség a két anyag között, hogy míg a Gőgős-lemezt nagyrészt két muzsikus – Mogyoró Kornél zenekarvezető és az akkori gitárosunk, Fejér Simon – írta, ezúttal a zenekar minden tagja részt vett a közös alkotómunkában. Ez erősebb csapattá, szinte már családdá kovácsolt minket (ld. keretes írásunkat).

Az elkészült album az eredeti, a betűk tanulását segítő könyvet jelentősen kiegészíti; emellett a dalokhoz tízrészes animációs filmsorozat is készül, amely játékos formában ugyancsak a nyelvtani szabályok elsajátítását szolgálja. A Veronaki koncertjei sem csak szórakoztatnak: a közös éneklés, tánc és hangszerbemutatók mellett fontos a kárpát-medencei folklórkincs felidézése, valamint – játékos, mesés formában – az írás és az olvasás megszerettetése. 

Infó:

Veronaki: Mosó Masa mosodája – Universal Music, 2019.

Lemezbemutató koncert: május 12.,

Budapest Jazz Club

A zenekarA Veronaki jelenlegi felállásában az énekes-mesélő-szövegíró Tarján Veronika mellett Horváth András Ádám gitározik, Herr Attila basszusgitározik, Árkosi Szabolcs harmonikázik, Szokolay Dongó Balázs fúvós hangszereken (duda, pásztorfurulya, tárogató, szaxofon) játszik. Az együttes zeneszerzője, zenei vezetője és ütőhangszerese az énekesnő férje, Mogyoró Kornél. „A szerelmem, akivel az első pillanattól kezdve jó megálmodni, alkotni és létrehozni” – mondja róla Veronika. 

„Fuss! Menekülj!” – e baljós felszólítással indul Sándor Iván új regénye, melynek cselekménye a 16. századi Németalföldön játszódik. Az olvasó nem szívesen élne ebben a világban.