méz;méhek;

A világ élelmiszer- termelése múlik a méhek megmentésén. Van, ahol már drónokkal porozzák be a gyümölcsösöket

- Gazdasági katasztrófát is előidézhet a tömeges pusztulás

Világszerte pusztulnak a méhek. Ha nem sikerült megfékezni a folyamatot, ökológiai és gazdasági katasztrófa következhet. Magyarország még kedvező helyzetben van, de a tavalyi tömeges elhullás figyelmeztető jel.

A méz ára idén sem emelkedik, ellentétben az önköltséggel, amit - főleg a nemzetközi piacokat elöntő olcsó kínai termék miatt - egyre nehezebb kitermelni. Az Európába érkező átlagosan 100 ezer tonnás ázsiai méz a piaci forgalom majd’ 50 százalékát adja, s így meghatározza az árakat – mondta Bross Péter, a 20 ezer méhészt és 1,2 millió méhcsaládot képviselő Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a 25. jubileumi Méhek napja rendezvényén. A kínaiak nyomott áron, az átlagos mézár alatt 30 százalékkal értékesítik terméküket. Mára az olcsó ukrán méz is tovább rombolja a piacokat. Az alacsony ár egyik magyarázata, hogy a szakma szerint ezek a mézek nem nektárból készülnek. A méz-világpiacot „megölik” az olcsó, gyenge minőségű mézek. A két nagy exportőr adja ma már az európai forgalom kétharmadát és a fennmaradó egyharmadon osztozik Románia, Bulgária, Spanyolország, Mexikó és természetesen Magyarország, amelyek valódi, jó minőségű mézet állítanak elő.

Hazánkban a megtermelt méz nagyjából 50 százaléka akác. A fennmaradó mennyiségen a vegyes virágméz, a hárs, a repce, a napraforgó méz és kisebb tételekben egyéb különlegességek osztoznak. Kaptáronként, vagy méh családonként átlagosan évente 25 kiló mézzel számolhatnak a termelők. 

A hazai mézfogyasztás eléri az évi egy kilogrammot, ami az elmúlt 5 évben ugyan stagnált, de a 30 évvel ezelőtti mennyiség kétszerese – jegyezte meg a Népszava kérdésére az egyesület elnöke. Az átlagosan itthon megtermelt 25-30 ezer tonna magyar mézből 15-20 ezer tonnát a külpiacokon értékesítenek, azaz a magyar méz négyötöde az uniós piacokra kerül, elsősorban Németországba, Franciaországba, Olaszországba. Bross Péter hangsúlyozta, a hazai fogyasztók nem találkoznak kínai mézzel, szinte kizárólag magyar mézet fogyasztanak. Az OMME elnöke elmondta, a hazai igényeket még a gyenge években is ki tudják elégíteni. A Népszava kérdésére az egyesület elnöke megjegyezte, némi öröm az ürömben, hogy míg korábban a méhészeknek rengeteg kárt okozott a méhcsaládok-, illetve kaptárak szervezett lopása, mára ez jelentősen visszaesett, ami főképp a kaptárak kötelező jelölésével magyarázható.

A méhek pusztulása, ha nem is olyan drámai mértékben, mint például az Amerikai Egyesült Államokban, de Magyarországon is megjelent. Igaz, becslések szerint még így is négyzetkilométerenként 12 méhcsalád gyűjti a nektárt Magyarországon, ami Európában az egyik legnagyobb állománysűrűséget jelenti. A hazai méhészeti kedv, a nemzetközi trendekhez hasonlóan, éppen az egyre csökkenő nyereség miatt is, folyamatosan esik vissza.

Tavaly több megyében figyelték meg a mézgyűjtő rovarok tömeges elhullását. A Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) vizsgálatai még nem zárultak le, de annyi bizonyosnak látszik, hogy a külön-külön a méhekre veszélyt nem jelentő növényvédőszerek együttes hatása végzetes lehet.

A növényvédőszeres mérgezés gyanúját erősíti, hogy a méhpusztulás egy másik lehetséges oka, az ázsiai méhatka, vagyis a varroa destructor után varroa fertőzésnek nevezett betegség szinte kizárólag október-novemberben támadhatják meg a rovarokat. Megfelelő szakmai felkészültséggel azonban hatékonyan lehet védekezni a méhgyilkos atkák ellen is. Az Agrárminisztérium koordinálásával az illetékes hatóságok számos vizsgálatot végeztek, ezek során kitértek a méhek földrajzi elhelyezkedésére, a méhek gyógyászati kezelésére, az időjárási viszonyokra, illetve a környező növénykultúrák növényvédelmi kezelésére és természetesen a méhpusztulás okait is igyekeznek felderíteni - mondta Nagy István földművelésügyi miniszter . Fokozottan ellenőrzik az állatgyógyászatban használt gyógyászati és gyógyhatású készítményeket is. Emellett az agrártárca kidolgozta a szerek nyomonkövetési rendszerének koncepcióját, ami az online permetezési naplót is magába foglalja. Ez valós idejű nyilvántartást tesz lehetővé, s ezzel minden kétséget kizáróan lehet majd követni a permetezéshez felhasznált növényvédelmi szereket, hatóanyagokat – tette hozzá Nagy István.

Emellett a kormány a tömeges méhhalálért elsősorban felelőssé tett egyes növényvédőszerek használatának szigorításáról, illetve a neonikotikumokat tartalmazó csávázószerek kivonásáról, illetve betiltásáról is döntött – közölte Nagy István, aki maga is méhész. 

Szúrós kampányfogásA Méhek napja szakmai eseményre szervezett sajtótájékoztatót Erdős Norbert, fideszes európai parlamenti képviselő mintha egy választási gyűléssel tévesztette volna össze. Arra szólította felé a méhésztársadalmat, hogy ha elégedett a kormány, illetve az ő európai parlamenti munkájával, a pártja ep-listáját támogassa, mert szerinte a kormány „nagyon szép eredményeket” ért el az agráriumban és a méhészetben. Azt nem részletezte, miben vélte felfedezni a kormány „nagyon szép eredményeit”.

A kormány, a nagy nemzetközi cégekkel évekkel ezelőtt kötött stratégiai szerződések után az OMME-vel is aláírt egy hasonló megállapodást. Idén, az uniós támogatásból szabadon felhasználható, vagyis de minimis juttatásokból 600 millió forintos támogatásra számíthat az ágazat, vagyis méhcsaládonként 500 forintra. A szaktárca tervei szerint nyáron elektronikus úton igényelhetik az egyesület tagjai ezt a pénzt. A programra 2022-ig a nemzeti és az uniós forrásokkal együtt, évi több mint egy milliárd forint jut. Hogy ez mire lesz elég, majd elválik. Bár az idei méhcsaládonként 500 forintos támogatás hozzájárul a termelők költségeinek a mérsékléséhez, de nem ettől lesznek nyereségesek. Ez az összeg nem jelent megoldást a méhészek gondjaira, de ahhoz képest, hogy ez a szektor nem kap közvetlen uniós támogatást, ez az összeg legalább afféle beporzási támogatás, de legalább ennyire fontos, hogy a méhészek úgy érzik, végre elismeri a kormány is a szektor fontosságát.

Hogy mivel járna, ha a méhek eltűnnének Magyarországon, arra csak egy rövid felsorolással válaszolt Bross. A paradicsom, paprika, hagyma, répa, mustár, brokkoli, káposzta, dinnye, uborka, szelíd gesztenye, eper, barack, napraforgó, almaszilva, cseresznye. meggy, mandula, padlizsán, ribizli, vagyis szinte minden zöldség és gyümölcs termesztése gyakorlatilag összeomlana.

A méhészek árbevétele éves szinten nagyjából 25 milliárd forint, de a beporzással becslések szeirint 60-70 milliárd forintos hasznot hajtanak a méhek, méhészetek a mezőgazdaságnak – említette Bross Péter.

Északra tart a vadméhinvázióElvileg az ’50-es években Brazíliába a házi méheknél sokkal aktívabb afrikai méheket vittek be arra számítva, hogy azok növelik a méztermelést. Csakhogy az afrikai méhek nem csak aktívabbak de jóval agresszívabbak is, és gyakorlatilag alkalmatlanoknak a háziméhek kiváltására. Eddig már több tucat ember halálát okozták mert egyszerre több százan támadnak bármire, bárkire, ha veszélyben érzik magukat. Megpróbálták keresztezni a szelíd házi méhekkel, de az eredmény az lett, hogy az afrikai vad méhek tulajdonságai elnyomták a szelíd géneket. Az afrikai méhek Közép-Amerikán keresztül mára elérték az USA déli államait. Ezeket a populációikat azért kerülte el a tömeges méhhalál, mert a harmadik világbeli országokban alig használnak mezőgazdasági kemikáliákat és sok helyen még a hagyományos gazdálkodást folytatják. Még ha alkalmasak lennének is a „házi feladatok” elvégzésére, az USA déli államain túl már nem bírnák a hidegebb klímát. Szerencsére eddig Európában még nem tűntek fel az afrikai vad méhek, de az már nem jó hír, hogy a magányos és a poszméhek állománya alaposan megritkult a pusztuló környezet, az életterük beszűkülése miatt.
Növényvédő szerek tizedelték tavaly egyes térségekben a méhállományt
Veszélyben a mezőgazdaságA világ élelmiszer termelésnek 75-76, az európai növényfajok 84 százaléka függ a fenntartható mezőgazdaság zálogától, a becslések szerint 50 millió mézelő házi és vad méhcsaládtól. Nagyjából 200 milliárd dollár közvetlen hasznot hajtanak a beporzással, méztermeléssel ezek a rovarok. Az ökológiai katasztrófa mellett gazdasági károkat is jelentene, ha eltűnnének a méhek. Az egyik legriasztóbb adat az Amerikai Egyesült Államokból (USA) érkezett, ahol a 20 évvel ezelőtti 8 millió méhcsalád helyett ma már alig több mint 2 millió gyűjti a nektárt. A növénytermesztők tavaly már 2-2,5 milliárd dollárt költöttel gépi, vagyis mesterséges beporzásra.
Mézhozam Magyarországon (tonna/év)2000 / 15165 2001 / 11337 2002 / 15200 2003 / 21000 2004 / 19504 2005 / 19714 2006 / 17319 2007 / 15996 2008 / 22394 2009 / 22000 2010 / 16500 2011 / 24500 2012 / 17500 2013 /18500 2014 / 24400 2015 / 30700 2016 / 24000 2017* / 25000 2018* / 30000 Forrás: KSH, illetve *becslés  

Bár legalább 10 millió forintnyi kezdődőtőke kell hozzá, a lakáskiadás még mindig messze a legjobb hozamú befektetésnek számít.